Rastu ekonomiky aj v poslednom štvrťroku pomohli investície, ktoré rástli najdynamickejšie za posledných osem rokov, aj kladné saldo v zahraničnom obchode. Plusové hodnoty si udržali aj výrobné odvetvia, potiahol to najmä priemysel, obchod a stavebníctvo. Ekonomiku brzdil pokles spotreby domácností, tie v závere roka šetrili výraznejšie.
Hrubý domáci produkt (HDP) sa vo 4. štvrťroku 2023 medziročne zvýšil o 1,3 % (v stálych cenách, sezónne neupravený). Tempo rastu nad 1 % sa udržalo v posledných troch štvrťrokoch roka, pričom v závere roka ekonomická výkonnosť rástla druhým najvyšším tempom. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 11 % a dosiahol 32 mld. eur. Po sezónnej úprave bol HDP medzikvartálne (oproti 3. štvrťroku 2023) reálne vyšší o 0,3 %.
Podľa metodiky ESA 2010 sa HDP kvantifikuje troma spôsobmi (výrobná metóda, výdavková metóda, dôchodková metóda). Vzhľadom na dostupné zdroje informácií je pre SR určujúca výrobná metóda.
Podľa výrobnej metódy boli výkony výrobných odvetví merané hrubou pridanou hodnotou vo 4. štvrťroku najvyššie od roku 1995. Objem hrubej pridanej hodnoty dosiahol nominálne 29,6 mld. eur, čo predstavovalo rast tejto kľúčovej zložky HDP v stálych cenách medziročne o 5 %. Bolo to zároveň najdynamickejšie tempo rastu za posledného 2,5 roka.
Medziročné zvýšenie hrubej pridanej hodnoty zaznamenalo všetkých 10 skupín odvetví. Najväčší vplyv na celkový výsledok mal rast priemyslu o 4 %, čo je váhovo najvýznamnejšie výrobné odvetvie so štvrtinovým podielom. Podporil ho najmä dvojciferný rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 10,2 %, tiež vo výrobe kovov o 5,9 % a vo výrobe koksu a ropných produktov o 12,6 %.
Výkonnosť v druhej najvýznamnejšej skupine odvetví, a to obchod, doprava, ubytovanie a stravovanie vzrástla o 8,3 %, najmä vyšším rastom v doprave a skladovaní o viac ako 10 %.
Pozitívny vplyv na HDP si udržala tiež medziročne vyššia výkonnosť odvetvia stavebníctva o 10,7 %, informácií a komunikácie o 7,2 % aj činností nehnuteľností o 2,8 %.
Z hľadiska výdavkovej metódy sa utlmovanie jednotlivých výdavkov nezastavilo ani vo 4. štvrťroku. Rozhodujúci vplyv mal mínusový vývoj domáceho dopytu ovplyvnený pokračujúcim šetrením domácností, ich konečná spotreba klesla o 2,3 %, čo bol druhý najvýraznejší pokles v rámci roka. Pretrval aj pokles tvorby hrubého kapitálu, ktorý sa v stálych cenách znížil o 11,1 % hlavne vplyvom medziročného výrazného zníženia stavu zásob.
Ekonomický výkon počas celého roka ťahali predovšetkým vyššie investície a pretrvávajúce kladné saldo v zahraničnom obchode, pod ktorý sa podpísala oslabená dovozná aktivita.
Investičná aktivita meraná tvorbou hrubého fixného kapitálu bola v poslednom štvrťroku najdynamickejšia, medziročne investície vzrástli o takmer 16 %, čo bola najvyššia štvrťročná hodnota za posledných osem rokov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies