Je dávať seba na prvé miesto vždy sebecké? A je byť sebecký naozaj vždy zlá vec? Vysvetľujeme viac o zdravom sebectve a o tom, ako vám môže pomôcť.
Zdravé sebectvo znamená mať zdravý rešpekt k vlastnému zdraviu, rastu, radosti, slobode a šťastiu. Môže to znamenať používanie hraníc, ktoré vám pomôžu definovať a preorientovať sa na vaše potreby a potreby iných. Stanovením hraníc môžeme nielen dovoliť, aby sa naše zameranie vrátilo k našim vlastným potrebám, ale môžeme vytvoriť emocionálnu šírku pásma, aby sme sa mohli preorientovať na tých, ktorých milujeme a na ktorých nám záleží.
Príklady zdravého sebectva:
Čas osamelosti hrá kľúčovú úlohu v našom duševnom zdraví. Umožňuje osobné skúmanie, môže podporovať kreativitu a môže nám pomôcť doplniť naše energetické nádrže, keď trávime čas s ostatnými. Ak ste si už nejaký čas nenašli čas sústrediť sa na seba, vyhraďte si večer, víkend alebo dokonca pár hodín len pre seba.
Felder hovorí: „Odporúčam vytvárať si tento čas pravidelne, aby ste si boli istí, že sa vyhnete vyčerpaniu skôr, ako si uvedomíte, že sa potrebujete naplniť.“
Užívanie si udalostí, stretnutí a spoločenských vzťahov je úžasné. Nadmerné investovanie do spoločenských aktivít však môže spôsobiť, že sa cítime vyhorení. Niekedy sa dokonca môžeme prezradiť tým, že niečomu povieme áno, keď všetko, čo chceme, je povedať nie . V týchto konfliktných chvíľach je v poriadku byť sebecký a povedať niečo ako: „To znie ako zábavné, ale tentoraz sa nemôžem pridať.“
Je bežné, že sa cítime sebecky alebo narcisticky pri úsilí o dosiahnutie veľkého cieľa , ale sebarozvoj a sebazdokonaľovanie sú neoddeliteľnou súčasťou nášho blaha. Možno dávame viac energie do našej kariéry, pozeráme sa dovnútra smerom k rodine a sociálnym priateľstvám alebo pracujeme na dosiahnutí zdravotného cieľa, ktorý si vyžaduje hodinu alebo dve nášho času každý deň.
„Keď obhajujete svoje emocionálne potreby, posilňujete sa,“ vysvetľuje Hillary Schoninger , LCSW. „Nie je sebecké žiadať o zvýšenie alebo obhajovať čokoľvek, čo požadujete. Ak vám to, čo hľadáte, pomôže a zároveň neublíži druhým, praktizujete „zdravé sebectvo“.
Sú chvíle, keď chceme dať všetko bokom a jednoducho ísť na dovolenku, aby sme si oddýchli. Je v poriadku cítiť sa tak a užívať si obdobie rekreácie a voľného času. Navyše, nech už idete kamkoľvek na dovolenku, snažte sa vyhýbať pracovným a rodinným povinnostiam, aby ste si mohli načerpať nové sily od únavy každodenného života.
Ak sa vám nedávno niečo podarilo, musíte si nájsť nejaký čas a osláviť svoje malé víťazstvá . Pomôže vám to získať motiváciu k dosiahnutiu ďalších veľkých či malých víťazstiev, ktoré ste si vybrali.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies