Spoločná kampaň ministerstva zdravotníctva a Národného onkologického inštitútu hovorí „nie“ rakovine hrubého čreva a konečníka

NETKY.SK • 12 Marec 2024, 13:30 • 2 min
Spoločná kampaň ministerstva zdravotníctva a Národného onkologického inštitútu hovorí „nie“ rakovine hrubého čreva a konečníka

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva SR spolu s Národným onkologickým inštitútom spolupracuje na kampani o.z. NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko „ECCAM 2024“ (European Colorectal Cancer Awareness Month), podporenej mobilnou aplikáciou „Step By Step“, vďaka ktorej môže celé Slovensko kráčať pre záchranu životov a pacientov s kolorektálnym karcinómom.

slovakia

left justify in out

MAREC je každoročne mesiacom osvety o rakovine hrubého čreva ("ECCAM 2024"), zameranej na zodpovedný prístup k zdraviu „zrelých ročníkov“, motiváciu k pohybu, prevencii, skríningu = OnkoKontrole a na podporu pacientov vo všetkých krajinách EÚ. Až 32 Slovákov zomrie každý týždeň v dôsledku kolorektálneho karcinómu, každoročný prírastok pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka tak predstavuje až vyše 4000 ľudí ročne (NCZI) – z toho polovica na túto chorobu zomiera. Pritom by to tak vôbec nemuselo byť. A preto: Pridajte váš krok ku krokom pre zníženie úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka - tak znie aj motto tohtoročnej osvetovej kampane.

 

Ísť na onkokontrolu je OK!

Od roku 2019 na Slovensku dostupný skríning - OnkoKontrola - karcinómu hrubého čreva a konečníka. Ide o štátom riadený a vyhodnocovaný preventívny program pod dohľadom Národného onkologického inštitútu (NOI). Vo veku 50-75 rokov majú zdraví ľudia bez príznakov každé dva roky možnosť nechať sa vyšetriť u všeobecného lekára testom na skryté krvácanie do stolice (TOKS) alebo raz za 10 rokov kolonoskopicky u gastroenterológa. Zdravotné poisťovne hradia kolonoskopiu každému občanovi staršiemu ako 50 rokov raz za 10 rokov.

„Ministerstvo zdravotníctva vďaka pracovnej skupine na podporu komunikácie skríningov prišlo od jesene minulého roka s kampaňou OnkoKontrola, ktorá vyzýva mužov aj ženy vo veku 50 – 75 rokov na jej absolvovanie – teda preventívneho skríningového vyšetrenia na rakovinu hrubého čreva a konečníka,“ uviedla na dnešnej tlačovej konferencii ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

obrazok
Ministerstvo zdravotníctva SR spolu s Národným onkologickým inštitútom spolupracuje na kampani o.z. NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko „ECCAM 2024“ (European Colorectal Cancer Awareness Month), podporenej mobilnou aplikáciou „Step By Step“, vďaka ktorej môže celé Slovensko kráčať pre záchranu životov a pacientov s kolorektálnym karcinómom.
Zdroj: Tlačový odbor MZ SR
obrazok
Ministerstvo zdravotníctva SR spolu s Národným onkologickým inštitútom spolupracuje na kampani o.z. NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko „ECCAM 2024“ (European Colorectal Cancer Awareness Month), podporenej mobilnou aplikáciou „Step By Step“, vďaka ktorej môže celé Slovensko kráčať pre záchranu životov a pacientov s kolorektálnym karcinómom.
Zdroj: Tlačový odbor MZ SR

Napriek tomu, že ide o bezplatné vyšetrenie, stále ho absolvuje málo ľudí v danom veku. Pozitívnou správou je, že počet zúčastnených na OnkoKontrole v porovnaní rokov 2020-2022 rastie a presiahol v roku 2022 obdobie pred COVID pandémiou v roku 2019. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková: „Na OnkoKontrole sa v roku 2022 zúčastnilo 44,4% mužov a žien vo veku 50 – 75 rokov. Horšou správou je, že to stále nie je dosť. Na to, aby sa nám podarilo výrazne eliminovať výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka, je potrebná účasť okolo 70%, a je tiež potrebné, aby po prvom, tzv. TOKS teste v prípade pozitívneho nálezu, nastalo pokračovanie v podobe kolonoskopického vyšetrenia.“

Jana Pifflová Španková, líderka NIE RAKOVINE, rovnako vyzdvihuje význam prevencie: „ÍSŤ NA ONKOKONTROLU JE OK– toto heslo budú v našej tohtoročnej kampani sprevádzať aj príbehy ľudí, ktorým skríning zachránil život. Tešíme sa, že sa nám spoločnými silami darí vyzdvihnúť zmysel onkologickej prevencie.“

Marcová kampaň zahŕňa tieto aktivity:

  • život zachraňujúce informácie vo forme videí, letákov a článkov v médiách a ambulanciách,
  • výzvu na využívanie aplikácie „Step By Step“ zameranú na zbieranie krokov a pomoc pacientom,
  • silnú podporu pacientom na sociálnych sieťach s osobným posolstvom: „pre koho kráčate/bežíte VY?“,
  • elektronickú podobu unikátnej KNIHY o výžive pre onkologických pacientov,
  • účasť na bratislavskom ČSOB maratóne v kategórii „Beh dobrých ročníkov i seniorov“ spolu s ambasádormi, priateľmi a podporovateľmi - osobnosťami športu, medicíny kultúry, hercami, moderátormi, pacientmi a ich lekármi,
  • V spolupráci kľúčových partnerov ďalej spúšťa zážitkové edukačné turné s obrím nafukovacím črevom a inými zážitkovými maketami, ako aj ďalšie aktivity.

Dôležitou informáciou pri prevencii kolorektálneho karcinómu je proces, ktorý ministerstvo naštartovalo pre umožnenie úhrady analgosedácie pri kolonoskopii. Rezort v spolupráci s partnermi – pacientskými organizáciami, so Slovenskou gastroenterologickou spoločnosťou a so Slovenskou spoločnosťou anesteziológie a intenzívnej medicíny - pripravil a už aj zaslal Komisii pre zdravotné výkony požiadavku na odsúhlasenie zaradenia zdravotného výkonu analgosedácie pri kolonoskopii do číselníka zdravotných výkonov, ktorý vedie Národné centrum zdravotníckych informácií.

 

Pre tých, ktorým ich život a zdravie nie sú ľahostajné, máme tieto odporúčania: 

  1. Správna, zdravá strava, pohyb, obmedzenie alkoholu a fajčenia; viac na stránke OnkoKontrola.sk v ESMO brožúrke na str.7: https://www.noisk.sk/files/2019/2019-07-04-colorectal-guide-for-patient-sk-02.pdf
  2. Od 50 až do 75 roku života je potrebné pravidelne každé 2 roky chodiť na OnkoKontrolu = test na skryté krvácanie do stolice (TOKS) alebo na primárnu skríningovú kolonoskopiu raz za 10 rokov; viac na stránke OnkoKontrola.sk v časti: „Prečo mám ísť na vyšetrenie“:  https://www.onkokontrola.sk/skrining-kolorektalneho-karcinomu#kde
  3. Po pozitívnom teste TOKS je potrebné zistiť príčinu krvácania pomocou následnej kolonoskopie u gastroenterológa. Iba vtedy sa môže príčina krvácania odhaliť a rovno aj odstrániť včas, a tak môžeme na Slovensku  znížiť počet úmrtí na kolorektálny karcinóm; viac na stránke
    OnkoKontrola.sk v časti: „Ako prebieha vyšetrenie“:  https://www.onkokontrola.sk/skrining-kolorektalneho-karcinomu#kde

Na stránke www.onkokontrola.sk je odkaz na pracoviská: https://www.onkokontrola.sk/skrining-kolorektalneho-karcinomu#kde . Viac informácií o kampani nájdete na:https://www.nierakovine.sk/kolorektalny-karcinom/aplikacia-stepapp.
.


Zdroj: Tlačový odbor MZ SR, Foto: Tlačový odbor MZ SR

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies