BERLÍN - Nemecký železničný operátor Deutsche Bahn (DB) v pondelok podal na Pracovný súd vo Frankfurte nad Mohanom žiadosť o dočasný súdny príkaz v snahe zastaviť novo ohlásený štrajk.
Odborový zväz rušňovodičov GDL ohlásil v nedeľu večer nový štrajk. Podľa oznámenia 24-hodinová výluka spôsobí zastavenie železničnej nákladnej dopravy od 18:00. Pondelok a osobná železničná doprava od utorka 2:00. Namiesto predchádzajúceho 48-hodinového oznámenia štrajku bolo oznámenie urobené len 22 hodín vopred.
Personálny riaditeľ DB Martin Seiler odmietol krátku výpovednú lehotu ako „čistú drzosť“ a povedal, že „táto nepredvídateľnosť vlakových služieb je neprijateľná“.
DB tiež kritizovala odbor za nezákonné porušovanie pravidiel jednotnosti kolektívneho vyjednávania a blokovanie rokovaní.
"Ak požadujete skrátenie pracovného času z 38 na 35 hodín a môžete získať 36 hodín v celkovom balíku, nemôžete paralyzovať celú krajinu," poznamenal Seiler. "V záujme našich zákazníkov robíme všetko pre to, aby sme tomuto štrajku zabránili," dodal.
Nový štrajk je šiestym v niekoľkomesačnom spore o mzdy a pracovný čas. Hlavnou požiadavkou GDL je, aby pracovníci na zmeny mali týždenný pracovný čas skrátený z 38 na 35 hodín bez zmeny ich platu.
Osobná a nákladná doprava bola opakovane prerušená. A podpora verejnosti pre takéto štrajky je na ústupe. Podľa prieskumu, ktorý v piatok zverejnila verejnoprávna televízia ZDF, len jeden z troch občanov vyjadril sympatie k štrajkovým akciám.
Medzitým minister dopravy Volker Wissing v nedeľu tiež požadoval, aby GDL „musela hovoriť a skúmať kompromisy“, pričom povedal, že „udieranie namiesto vyjednávania je nezodpovedné“.
Okrem železničnej dopravy čelí tento týždeň obnoveným prerušeniam aj letecká doprava v Nemecku, pretože letušky vlajkovej spoločnosti Lufthansa vstúpia v utorok a stredu do štrajku, čím prerušia približne 1000 letov z Mníchova a Frankfurtu.
Zamestnanci požadujú 15-percentné zvýšenie miezd, ale Lufthansa, ktorá v roku 2023 zdvojnásobila svoj zisk na 1,7 miliardy eur (1,9 miliardy amerických dolárov), zatiaľ ponúkla menšie zvýšenie v niekoľkých krokoch. V skutočnosti pozemný a bezpečnostný personál Lufthansy štrajkuje.
"Kajuta teraz musí mať tiež podiel na tomto úspechu a ústupky urobené počas krízy COVID-19 musia byť adekvátne kompenzované," povedal Joachim Vazquez Buerger, predseda predstavenstva Únie nezávislých palubných sprievodcov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies