Keď je emocionálne zneužívanie vážne a pretrváva, môžete úplne stratiť zmysel pre seba. Postupom času môžu obvinenia, slovné nadávky, osočovanie, kritika a osočovanie natoľko nahlodať váš pocit seba samého, že sa už nedokážete vidieť realisticky. V dôsledku toho môžete začať súhlasiť s násilníkom a stať sa vnútorne silne seba kritickým.
Podľa údajov Hotline 2020 95 percent kontaktov uviedlo, že zažívali emocionálne zneužívanie. Emocionálne zneužívanie nemusí byť to, o čom väčšina ľudí premýšľa, keď si predstavia zneužívanie, ale to neznamená, že je menej skutočné alebo menej závažné. Kvôli jeho jemnostiam môže byť emocionálne zneužívanie pomerne ťažké odhaliť, keď ho zažívate. Emocionálne zneužívanie je tiež základom pre iné formy zneužívania. Často sa používa na narúšanie sebaúcty a sebahodnoty človeka a vytvára psychickú závislosť od násilného partnera. Pozrime sa, čo je emocionálne týranie a ako zistiť, či je emocionálne týranie prítomné vo vašom vzťahu.
Výskum ukazuje, že následky emocionálneho zneužívania sú rovnako závažné ako fyzického zneužívania . 4 Ibaže namiesto fyzických škvŕn a modrín sú vaše rany pre ostatných neviditeľné – skryté v pochybnostiach o sebe, bezcennosti a sebanenávisti, ktoré môžete cítiť.
Keď je emocionálne zneužívanie vážne a pretrváva, môžete úplne stratiť zmysel pre seba. Postupom času môžu obvinenia, slovné nadávky, osočovanie, kritika a osočovanie natoľko nahlodať váš pocit seba samého, že sa už nedokážete vidieť realisticky.
V dôsledku toho môžete začať súhlasiť s násilníkom a stať sa vnútorne silne seba kritickým. Akonáhle sa to stane, ocitnete sa v pasci zneužívajúceho vzťahu a veríte, že nikdy nebudete dosť dobrý pre nikoho iného. Nakoniec sa možno stiahnete z priateľstva a izolujete sa v presvedčení, že vás nikto nemá rád. Emocionálne zneužívanie môže ovplyvniť priateľstvá, pretože emocionálne zneužívaní ľudia sa často obávajú toho, ako ich ľudia vidia a či ich skutočne majú radi.
Emocionálne zneužívanie môže zahŕňať čokoľvek z nasledovného:
Slovné urážky: kričať na vás, urážať vás alebo vám nadávať.
Odmietanie: neustále odmietanie svojich myšlienok, nápadov a názorov.
Gaslighting: núti vás pochybovať o vlastných pocitoch a myšlienkach a dokonca aj o zdravom rozume manipulovaním pravdy. Pre viac informácií o tom, ako funguje gaslighting, navštívte Národnú horúcu linku pre domáce násilie.
Sociálne zneužívanie: snaha poškodiť vaše ďalšie vzťahy alebo povesť, zdieľať vaše fotografie bez povolenia a sledovať vaše aktivity (osobne aj online).
Ponižovanie: nadávať vám alebo vám povedať, že ste hlúpi, verejne vás strápniť, obviňovať vás zo všetkého. Verejné ponižovanie je tiež formou spoločenského zneužívania.
Spôsobenie strachu: vyvolávanie pocitu strachu, zastrašovania alebo ohrozenia.
Izolácia: obmedzenie vašej slobody pohybu, zabránenie vám kontaktovať iných ľudí (ako sú priatelia alebo rodina). Môže to zahŕňať aj to, že vám zabráni robiť veci, ktoré bežne robíte – spoločenské aktivity, šport, školu alebo prácu. Izolácia niekoho sa prekrýva so spoločenským zneužívaním.
Finančné zneužívanie: kontrola alebo zadržiavanie vašich peňazí, bránenie vám pracovať alebo študovať, kradnúť vás. Finančné zneužívanie je ďalšou formou domáceho násilia.
Šikanovanie a zastrašovanie: zámerne a opakovane hovoríte alebo robíte veci, ktoré vám majú ublížiť.
Pokiaľ ide o vaše duševné a fyzické zdravie, urobte zo seba prioritu. Prestaňte sa obávať, ako potešíte osobu, ktorá vás zneužíva. Postarajte sa o svoje potreby. Urobte niečo, čo vám pomôže myslieť pozitívne a potvrdiť, kto ste.
Nezabudnite tiež na primeraný odpočinok a zdravé jedlá. Tieto jednoduché kroky starostlivosti o seba vám môžu pomôcť vyrovnať sa s každodenným stresom z emocionálneho zneužívania.
Ak je dieťa emocionálne týrané, prvým krokom je zaistiť bezpečnosť dieťaťa. Potom môže začať vhodná liečba. Páchateľ môže vyžadovať ošetrenie – najmä ak ide o rodiča. Príklady liečby pre páchateľa zahŕňajú individuálnu terapiu, rodičovské kurzy a sociálne služby.
Tí, ktorí zažili emocionálne zneužívanie, často profitujú z terapie s licencovaným odborníkom na duševné zdravie. Keď emocionálne spracujú to, čím si prešli, môžu začať proces liečenia a naučiť sa zdravé mechanizmy zvládania, sociálne zručnosti a riešenie konfliktov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies