Po inštalácii posledného veterného generátora bola v nedeľu 24. marca plne uvedená do prevádzky veterná elektráreň Cox's Bazar, prvý centralizovaný projekt veternej energie v Bangladéši, do ktorého investovali a ktorý postavili čínske podniky.
Investorom projektu veternej elektrárne, ktorá sa nachádza v bangladéšskom juhovýchodnom okrese Cox's Bazar, približne 400 km od hlavného mesta Dháka, je spoločnosť Wuling Power Corp., dcérska spoločnosť čínskej State Power Investment Corp. (SPIC), a staviteľom PowerChina Chengdu Engineering Corp.
Po spustení prevádzky projekt poskytne Bangladéšu približne 145 miliónov kWh čistej elektrickej energie ročne, zníži spotrebu uhlia o 44 600 ton a emisie oxidu uhličitého o 109 200 ton, ako aj uspokojí dopyt po elektrickej energii 100 000 domácností.
Hei Zhao, generálny riaditeľ bangladéšskej divízie spoločnosti Wuling Power Corp., uviedol, že je to prvýkrát, čo čínske podniky ako investori zaviedli do Bangladéša veternú energiu, čím vyplnili medzeru v oblasti veternej energie v Bangladéši.
"Počas výstavby projektu sme použili čínske riešenia, čínske normy a čínske zariadenia na podporu udržateľného rozvoja bangladéšskeho priemyslu obnoviteľných zdrojov energie a zároveň sme vyškolili prvú skupinu praktických talentov v oblasti veternej energie pre Bangladéš a poskytli viac ako 1 500 miestnych pracovných miest," dodal.
"Spolupráca oboch krajín v oblasti energetiky v rámci iniciatívy Pásmo a cesta priniesla plodné výsledky, ako napríklad tento vôbec prvý projekt veternej elektrárne v Cox's Bazar. Dúfame, že v budúcnosti budeme mať viac a viac takýchto vysokokvalifikovaných spoluprác, ktoré prispejú k rozvoju našej energetickej oblasti," zdôraznil výkonný inžinier Bangladéšskej rady pre rozvoj energetiky Md. Abdul Kader Goni.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies