Myslíte si, že už ste pochodili svoju domovinu krížom-krážom a dôverne ju poznáte? A predsa, určite existujú také zákutia, ktoré ste ešte nenavštívili, a možno o nich ešte ani nepočuli...
Jar je ideálne obdobie na rôzne výlety, potulky prírodou, objaviteľské výpravy, počas ktorých vám slovenská krajina odhalí ďalšie zo svojich krás a tajomstiev. Tu je niekoľko našich tipov na dych berúce zákutia, ktoré robia Slovensko jedinečným.
Bešeňovské travertíny - ich krása sa dostala až do Ženevy!
V liptovskej obci Bešeňová nájdete unikátne sladkovodné vápence - tzv. travertíny, ktoré vytvorili nad obcou zvláštne tvarovaný útvar. Záhadný lom hýri viacerými farbami a v jeho okolí sa naozaj oplatí poprechádzať a urobiť si niekoľko unikátnych fotografií.
Lom spolu s travertínovým polom sa rozprestiera na rozlohe vyše troch hektárov a príroda vápencové kamene vytvorila tak nádherne, že dosky z nich vyrobené zdobia budovu Univerzity Komenského v Bratislave, či Palác národov v Ženeve!Veterný mlyn v Holíči - posledný na Slovensku
Táto historická technická pamiatka pochádza z 80. rokov 19. storočia a je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku! Nachádza sa na kopci Hrebeň pri Holíči. V 70. rokoch minulého storočia bol miestnym poľovníckym združením rekonštruovaný a bol zapísaný na zoznam Národných kultúrnych pamiatok SR. V roku 2013 sa dokonca táto pamiatka dostala na ofociálnu poštovú známku.
Má atraktívnu polohu, je obkolesený lesom, takže aj samotná prechádzka k nemu bude príjemným zážitkom. Cyklisti, môžete využiť aj tadiaľ prechádzajú skalickú cyklotrasu. Keď už budete v tomto kraji, určite zájdite k niektorému z miestnych vinárov a ochutnajte ich tekuté poklady.
Roháčske plesá - to najkrajšie v Západných Tatrách
Keď budete v Západných Tatrách, nemôžete vynechať tento nádherný kút slovenskej prírody. Roháčske plesá majú ľadovcový pôvod a svojou krásou vám vyrazia dych. Cestou k nin sa pokochajte pri Roháčskom vodopáde (23 metrov) a zastavte sa na chate Zverovka.
Roháčske plesá ležia v doline v obkolesení statných tatranských končiarov. Je ich celkom šesť, najhlbšie z nich má sedem metrov a rozlohu viac ako dva hektáre.
Prales Stužica . rozprávka na pomedzí troch krajín
Za touto krásou sa treba vybrať až k našim východným hraniciam, k najvýchodnejšej obci Nová Sedlica. Tu údolie stužckej rieky dotvára nádherná pralesná krajina - jedno z našich najvýznamnejších chránených území.
Prales je súčasťou Bukovských vrchov a ide naozaj o rozprávkové zákutie na konci sveta - na slovensko-poľsko-ukrajinskom pomedzí. Nádherný autentický porast obývajú mnohé pôvodné karpatské rastliny aj živočíchy, vrátane endemitov. Zo stromov prevláda buk, jedľa, ak budete mať šťastie, môžete tu stretnúť zubra, ale i losa mokraďového. Prales je od roku 2007 zaradený do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Štúrovský most Márie Valérie - spojenie dvoch národov
A napokon sa presuňme na iný koniec Slovenska - na naše južné hranice. Rok 2001 bol určite pamätný pre všetkých obyvateľov Štúrova a Ostrihoma, kedy tu slávnostne otvorili a dali do užívania elegantný most Márie Valérie. Pôvodný most bol zrútený počas I. aj II. svetovej vojny, no dnes opäť spája dva národy so spoločnou históriou, prelínajúcou sa kultúrou a pestrými susedskými vzťahmi.
V Ostrihome navštívte baziliku, Tmavú bránu - 80-metrový tunel v hradnom vrchu či svetoznáme Kresťanské múzuem v Primaciálnom paláci s najbohatšou sakrálnou zbierkou v Maďarsku. Pri Štúrove navštívte aquapark Vadaš, pivničné múzeum v Chľabe s unikátnymi vínnymi pivničkami či zájdite si na vyhliadku Skaly v najmenšom slovenskom pohorí Burda pri Kamenici nad Hronom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies