Slovenská republika sa vlani zúčastnila 16 zahraničných misií, operácií a ďalších aktivít medzinárodného krízového manažmentu, v rámci ktorých pôsobilo 460 príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR), Policajného zboru SR a civilných expertov.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informovalo v Správe o pôsobení Slovenskej republiky v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu za rok 2023, ktorú 3. apríla vzala na vedomie vláda SR počas jej 26. rokovania.
Účasťou v zahraničných misiách a operáciách napĺňa Slovenská republika svoje záväzky vyplývajúce z jej členstva v medzinárodných organizáciách. Ako uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Marek Eštok, ktorý sa zúčastnil na dnešnom rokovaní vlády, Slovensko sa aktívne podieľa na zvyšovaní bezpečnosti a stability euroatlantického priestoru prostredníctvom účasti vo významných aktivitách Európskej únie, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Organizácie Spojených národov (OSN) a Severoatlantickej aliancie (NATO).
„V rámci medzinárodného krízového manažmentu pôsobilo minulý rok v mierových alebo vojenských misiách v zahraničí 430 príslušníkov našich ozbrojených síl, 29 členov policajného zboru a taktiež jeden civilný expert, ktorý bol súčasťou misie OBSE. Slovensko týmto spôsobom pomáha iným krajinám predovšetkým udržiavať mier, predchádzať krízam, konfliktom a iným bezpečnostným hrozbám, a to priamo v oblastiach východnej Európy, na západnom Balkáne, Blízkom východe, ale tiež v Afrike a Stredozemnom mori,“ priblížil Marek Eštok s tým, že za posledný rok vynaložila SR na tieto činnosti finančnú podporu vo výške viac ako 49 miliónov eur.
Najpočetnejší kontingent slovenských ozbrojených síl dlhodobo pôsobí na Cypre. Podieľa sa na plnení úloh mierovej misie OSN UNFICYP. „Hlavným poslaním je udržiavanie mieru a zabránenie opätovnému vypuknutiu konfliktu v takzvanej nárazníkovej zóne,“ doplnil štátny tajomník a informoval, že počas minulého roka zastupovalo Slovenskú republiku na Cypre 240 profesionálnych vojačiek a vojakov, ktorým po prvýkrát v histórii velí žena, podplukovníčka Katarína Gargalíková. Ďalšie početné zastúpenie malo Slovensko vlani napríklad i v Lotyšsku – 115 príslušníkov OS SR, a v Bosne a Hercegovine – 52 príslušníkov OS SR.
Správu o pôsobení Slovenskej republiky v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu predkladá Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR každoročne od roku 2012. Poskytuje komplexnú informáciu o zapojení sa a pôsobení zástupcov Ozbrojených síl SR, Policajného zboru SR, Finančnej správy SR, Generálnej prokuratúry SR a civilných expertov v misiách, operáciách a ďalších aktivitách medzinárodného krízového manažmentu v rámci EÚ, OBSE, OSN a NATO.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies