Izrael uskutočnil vojenský útok na území Iránu, uviedol v piatok 19. apríla americký predstaviteľ pre CNN, čo je potenciálne nebezpečná eskalácia v rýchlo sa rozširujúcom blízkovýchodnom konflikte, ktorý sa iránski vládni predstavitelia doteraz snažili bagatelizovať
Iránske systémy protivzdušnej obrany boli aktivované na viacerých miestach po tom, ako bolo počuť tri výbuchy v blízkosti hlavnej vojenskej leteckej základne pri iránskom meste Isfahán, informovali v piatok skoro ráno štátne médiá.
Iránski predstavitelia uviedli, že protivzdušná obrana zachytila tri drony a neboli hlásené žiadne správy o raketovom útoku. Viaceré štátne tlačové agentúry uviedli, že miesta spojené s iránskym jadrovým programom sú "úplne bezpečné" a útok mal zrejme obmedzený rozsah.
Vyšší vojenský veliteľ, druhý brigádny generál Mihandoust, povedal pre štátnu tlačovú agentúru Tasnim, že "nedošlo k žiadnym škodám" a zvuky, ktoré bolo počuť v noci, boli spôsobené systémami protivzdušnej obrany zameranými na "podozrivý objekt".
Správy o piatkovom útoku prišli niekoľko hodín po tom, ako iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amir-Abdollahian pre CNN povedal, že ak Izrael podnikne akúkoľvek ďalšiu vojenskú akciu proti Iránu, jeho odpoveď bude "okamžitá a na maximálnej úrovni".
Napätie na celom Blízkom východe zostáva na ostrí noža po bezprecedentnom priamom útoku Iránu na Izrael, ktorý sa uskutočnil v sobotu 13. apríla. Útok, počas ktorého Irán vypustil viac ako 300 bezpilotných lietadiel a riadených striel smerom na Izrael, bol reakciou na predpokladaný izraelský útok na iránsky diplomatický komplex v sýrskom hlavnom meste Damask z 1. apríla, pri ktorom zahynul vysokopostavený veliteľ a niekoľko ďalších osôb.
Zásah Izraela v Iráne je najnovším eskalačným krokom v regióne, ktorý bol otrasený ničivou vojnou Izraela v Gaze po brutálnom útoku Hamasu zo 7. októbra. Pri tomto útoku zahynulo viac ako 1 200 ľudí, väčšinou civilistov, a viac ako 200 ďalších bolo zajatých ako rukojemníci.
Izraelské bombardovanie a obliehanie Gazy zabilo podľa palestínskych predstaviteľov viac ako 33 000 Palestínčanov, spôsobilo rozsiahlu deštrukciu enklávy a vyvolalo humanitárnu krízu, v ktorej viac ako 1 milión ľudí čelí "katastrofálnej" úrovni hladu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies