BRUSEL - Platformy sociálnych médií spoločnosti, ktoré zahŕňajú aj Instagram, môžu mať návykové účinky, tvrdí Európska komisia.
Európska komisia začala vyšetrovanie vlastníka Facebooku a Instagramu pre obavy, že tieto platformy vytvárajú návykové správanie medzi deťmi a poškodzujú duševné zdravie. Výkonný orgán EÚ uviedol, že Meta pravdepodobne porušila zákon o digitálnych službách (DSA), prelomový zákon schválený blokom minulé leto, podľa ktorého sú veľké a malé digitálne spoločnosti zodpovedné za dezinformácie, nákupné podvody, zneužívanie detí a iné online škody.
„Dnes začíname formálne konanie proti Meta,“ uviedol vo vyhlásení komisár EÚ pre vnútorný trh Thierry Breton.„Nie sme presvedčení, že urobila dosť na to, aby splnila záväzky DSA na zmiernenie rizík negatívnych účinkov na fyzické a duševné zdravie mladých Európanov na svojich platformách Facebook a Instagram.“
Vyšetrovanie bude skúmať potenciálne návykové vplyvy platforiem, známe ako efekty „králičej diery“, kde algorytmus dodáva mladým ľuďom negatívny obsah, napríklad nerealistický obraz tela. Zameria sa tiež na efektívnosť nástrojov na overenie veku a súkromia neplnoletých v službe Meta."Nešetríme žiadne úsilie na ochranu našich detí," povedal Breton.
Hovorca Meta povedal: „Chceme, aby mladí ľudia mali bezpečné online zážitky primerané veku a strávili desaťročie vývojom viac ako 50 nástrojov a politík určených na ich ochranu. Toto je výzva, ktorej čelí celý priemysel, a tešíme sa, že sa s Európskou komisiou podelíme o podrobnosti o našej práci.“
Minulý mesiac komisia začala vyšetrovanie spoločnosti Meta v rámci DSA kvôli jej nakladaniu s politickým obsahom vzhľadom na obavy, že nerobí dosť na boj proti ruským dezinformáciám pred júnovými voľbami do EÚ.
Podľa DSA sú platformy povinné chrániť súkromie a bezpečnosť detí. Po predbežnom vyšetrovaní sa predstavitelia EÚ obávajú, že Facebook a Instagram„môžu zneužiť slabosti a neskúsenosť maloletých a spôsobiť návykové správanie“.
Sú tiež skeptickí k nástrojom platformy na overenie veku. Na otvorenie účtu na Facebooku alebo Instagrame musia mať používatelia aspoň 13 rokov.
Jeden úradník povedal, že obísť niektoré kontroly bolo„tak očividne ľahké“, že komisia chcela vedieť, ako niekedy Meta vyhodnotila, že tieto opatrenia môžu byť účinné a vhodné.
Komisia tiež začala dve vyšetrovania voči TikToku, ktoré viedli čínsku platformu na zdieľanie videí k dobrovoľnému stiahnutiu služby vo Francúzsku a Španielsku minulý mesiac. Toto nasledovalo po začatí konania DSA v X za údajné nenávistné prejavy a na webe AliExpress pre online obchod v súvislosti s transparentnosťou reklamy a vybavovaním sťažností.
DSA, ktorá vstúpila do platnosti vo februári pre platformy pôsobiace v Európe, mala za cieľ prinútiť výkonné online platformy, ktoré boli „príliš veľké na to, aby sa o to starali“, aby prevzali zodpovednosť za online bezpečnosť. Ak komisia nie je spokojná s odpoveďou spoločnosti Meta, môže uložiť pokutu vo výške 6 % jej globálneho obratu. Okamžitejšie môže vykonávať vyšetrovanie na mieste a viesť rozhovory s vedúcimi pracovníkmi spoločností, pričom nie je verejne stanovená lehota na dokončenie vyšetrovania.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies