BRATISLAVA - pri riziku povodne by si obyvatelia v prvom rade mali chrániť zdravie a životy, až potom majetok. Ľudia by sa hlavne mali riadiť pokynmi polície, záchranných zborov a pozorne sledovať oficiálne informácie o vývoji situácie.
"Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti a nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom," zdôraznil Úrad verejného zdravotníctva SR.
"Všimnite si možný únik plynu. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Svieťte len baterkou," dodal.
Zároveň počas povodní je potrebné požívať len čistú overenú vodu. "Nikdy nekonzumujte potraviny, ktoré prišli do styku s povodňovou vodou, kalom alebo bahnom," skonštatoval úrad.
"Dôsledne dbajte na hygienu, najmä na starostlivé a časté umývanie rúk pred jedením a pitím, pred fajčením, pred a po použití WC," upozornil úrad.
V prípade búrok sa odporúča zdržiavať v bezpečnom úkryte. Mali by ste sa vyhnúť otvoreným priestranstvám a otvoreným vodným plochám. Odporúča sa vypnúť elektronické zariadenia, ako telefón, televízor, rádio alebo počítač a zamedziť kontaktu s vodivými predmetmi.
Vo viacerých okresoch na Slovensku dnes hrozia povodne. Meteorológovia vydali hydrologické výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies