Podľa najnovšieho reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky každý piaty respondent má skúsenosť s umelou inteligenciou. Buď ju použil viackrát alebo aspoň raz vyskúšal. Ďalších 41% opýtaných tvrdí, že AI síce nevyskúšali, ale o nej počuli. Naopak, o existencii umelej inteligencie nevie nič 40% opýtaných.
Ako ďalej ukázali výsledky celoslovenského prieskumu na reprezentatívnej vzorke 1 069 respondentov starších ako 14 rokov, spomedzi používateľov AI až 57% uviedlo skúsenosť s rôznymi verziami chatbotu ChatGPT a 48% s virtuálnymi asistentami, napríklad Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri, Microsoft Cortana, a podobne.
Pomerne diferencované sú však skúsenosti jednotlivých sociálno-demografických kategórií respondentov. Napríklad reálna skúsenosť s AI stúpa s klesajúcim vekom. Zatiaľ čo medzi seniormi ju využíva alebo aspoň raz-dvakrát vyskúšalo iba 3% opýtaných, medzi 25-34-ročnými je to už nadpriemerných 28% a medzi 14-24-ročnými až 38%.
Rovnako je to so vzdelaním, kde skúsenosť s umelou inteligenciou stúpa s výškou dosiahnutého vzdelania, pričom medzi najskúsenejších patria vysokoškolsky vzdelaní.
„Uvedené zistenia naznačujú, že deliaca línia základného kontaktu s najnovšou a najprogresívnejšou technológiou súčasnosti, sa tiahne medzi menej vzdelanou, staršou a menej kvalifikovanou časťou slovenskej populácie v protiklade k jej mladšej, vzdelanejšej a viac kvalifikovanej časti“, hovorí autor projektu a analytik IVO Marián Velšic.
"Dá sa ale predpokladať, že trend AI nielen v oblasti internetových nástrojov a služieb, ale aj spotrebných produktov a zariadení, ako sú napríklad notebooky, smartfóny alebo inteligentné domáce spotrebiče, zasiahne za veľmi krátky čas podstatnú časť populácie. Umelá inteligencia sa stane bežnou súčasťou každodenného života“, dodáva k zisteniam Marián Velšic.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies