BRATISLAVA - Cestovné kancelárie na Slovensku vlani dokázali o dve tretiny zvýšiť počty turistov, ktorí si kúpili ich zájazdy. Po troch rokoch súperenia s dopadmi pandémie sa dostali na čísla rekordného roku 2018, zmenila sa však štruktúra ich klientov. Pribudli najmä Slováci cestujúci do zahraničia, ubudlo cudzincov dovolenkujúcich na Slovensku. Bolo ich o 40 % menej ako pred pandémiou. Pokračoval rast záujmu o exotickejšie destinácie.
Služby slovenských cestovných kancelárií (CK) a cestovných agentúr v roku 2023 využilo vyše 1,1-milióna osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali 66 % nárast klientov a dorovnali sa tak hodnotám rokov pred pandémiou. Štatistický úrad SR aktuálne zverejnil dáta o organizovanom cestovnom ruchu za rok 2023, ktorý sumarizuje výkony cestovných kancelárií a agentúr.
Slovenským cestovným kanceláriám a agentúram sa vlani konečne podarilo prekonať trojročné obdobie prepadov spôsobené pandémiou COVID-19, ktorá zásadne postihla najmä odvetvie cestovného ruchu. V prvých dvoch rokoch pandémie (roky 2020 - 2021) CK prišli o približne 80% až 90% klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. V nasledujúcom roku 2022 síce počet klientov prudko vzrástol, stále však dosahoval iba mierne nadpolovičné hodnoty najlepších rokov 2018 – 2019.
V zozname najobľúbenejších destinácií sa čoraz viac presadzuje exotiku
Najväčší, trojštvrtinový podiel na organizovanom cestovnom ruchu tvorili dovolenky obyvateľov Slovenska v zahraničí, tzv. pasívny cestovný ruch. Za hranice Slovenska vycestovalo vlani organizovane 825-tisíc osôb. Medziročne počet zahraničných pobytov vzrástol o 78 % a bol dokonca o pätinu vyšší aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou (v r. 2019).
„Na zahraničnú dovolenku vycestovalo vlani prostredníctvom cestovnej kancelárie najviac obyvateľov Slovenska od roku 2000. Najčastejšie si vyberali destinácie Turecko, Grécko, Egypt a Tunisko,“ uviedla Veronika Töröková, riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík Štatistického úradu SR. Egypt a Tunisko sa tak opäť vrátili na čelo rebríčka TOP 10 destinácií. Súčasne do týchto 4 krajín smerovalo spolu viac ako 50 % klientov cestovných kancelárií.
Z hľadiska dynamiky medziročného vývoja, naďalej sa zvyšoval záujem o exotickejšie destinácie, najmä Vietnam a Kubu, ale aj Tunis, Kapverdy, Spojené arabské emiráty a Omán. Nárasty počtu klientov cestujúcich do týchto krajín boli niekoľkonásobný. Až 14-násobne vyšší záujem oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenal Vietnam, Kuba prilákala 11-násobne vyšší počet klientov. Mimoriadny nárast zaznamenali tieto destinácie aj v porovnaní s predpandemickým obdobím. Dôvodom bolo najmä zavedenie pravidelných priamych leteckých liniek zo Slovenska, ako aj rozširovanie ponuky cestovných kancelárií o nové, netradičné destinácie.
Nákup dovoleniek prostredníctvom CK do tradičných letných destinácií ako Bulharsko, Chorvátsko a Taliansko síce tiež minulý rok rástol, ale zďaleka nedosiahol predkovidovú úroveň. Záujem o tieto destinácie bol v porovnaní s rokom 2019 len približne polovičný.
Úspešný rok podporil aj nárast klientov, ktorí prostredníctvom CK cestovali v rámci Slovenska. Domáci organizovaný cestovný ruch medziročne zvýšil počty klientov o 4 %, na 84-tisíc osôb. Ich počet dokonca prekonal hodnoty spred pandémie (r. 2019) o viac ako 10 %. Pričinili sa o to najmä cestovné kancelárie a agentúry so sídlom v Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Najväčší, dvojnásobný nárast domácich hostí oproti roku 2019 dosiahli subjekty so sídlom v Žilinskom kraji.
Zvyšujúci sa záujem o služby slovenských CK vlani prejavili aj cudzinci, medziročne ich na územie Slovenska organizovane pricestovalo o 60 % viac. Do počtov z roku 2019 cestovným kanceláriám však stále chýbalo 40 % návštevníkov spoza hraníc. Zahraniční turisti preferovali jednodňové výlety bez prenocovania, bolo to takmer 95 % všetkých pricestovaní. Najviac osôb pricestovalo z Rakúska (53-tisíc), Spojených štátov amerických (42-tisíc) a Nemecka (26-tisíc). Tieto tri krajiny predstavovali vyše 60 % všetkých pricestovaných osôb.
Celkové tržby cestovných kancelárií a agentúr sa vlani medziročne zvýšili o takmer 40 %. Dosiahli hodnotu 907 miliónov eur, čo bolo súčasne o pätinu viac ako v roku 2019. Takmer 95 % z dosiahnutého objemu tvorili tržby z pasívneho CR.
Všetky tri zložky cestovného ruchu – aktívny, pasívny aj domáci cestovný ruch – vykázali medziročne dvojciferný nárast. Výrazné zaostávanie za predkovidovými tržbami evidoval len aktívny cestovný ruch, teda tržby od cudzincov za pobyty na Slovensku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies