BRATISLAVA - Kontrola zo strany Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorá sa zameriavala na obdobie od roku 2020 do 2023, odhalila nedostatky v procese prípravy a realizácie stratégie pre mládež. Zistilo sa, že tento proces nebol správne nastavený a chýbala jasná definícia zodpovednosti gestora alebo koordinátora.
Stratégia bola podľa národnej autority pre externú kontrolu nedostatočne nastavená. Indikátory nemali správne určené cieľové hodnoty a v strategickom dokumente chýbalo vyčíslenie finančných zdrojov pre všetky indikátory počas celého obdobia platnosti, čo ohrozuje efektívnu realizáciu opatrení a môže viesť k neefektívnemu využívaniu finančných prostriedkov.
Kontrolóri zistili, že stratégia nevenovala dostatočnú pozornosť hlavným výzvam, ktorým čelí mládež, najmä pokiaľ ide o duševné zdravie. Analýza Inštitútu finančnej politiky z pred piatich rokov varovala, že je nevyhnutné modernizovať systém starostlivosti o duševné zdravie, posilniť jeho podporu a prevenciu. Ideálny stav by vyžadoval zvýšenie výdavkov o približne 230 miliónov eur ročne.
Slovensko výrazne zaostáva za rozvinutými krajinami v financovaní duševného zdravia, kde sa na tento účel vynakladá 6 - 7 % z celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Náklady na riešenie duševných porúch dosahujú až 2,1 miliardy eur ročne, čo predstavuje 2,4 % HDP v roku 2019, a tým výrazne zaťažujú zdravotný a sociálny systém a znižujú ekonomickú výkonnosť.
Bližšie informácie nájdete na stránke Najvyššieho kontrolného úradu SR.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies