Vedci tvrdia, že atmosférické úrovne škodlivých plynov dosiahli vrchol päť rokov pred prognózami, pretože látky sa postupne vyraďujú.
Medzinárodné snahy o ochranu ozónovej vrstvy boli „obrovským globálnym úspechom“, uviedli vedci po odhalení, že škodlivé plyny v atmosfére ubúdajú rýchlejšie, ako sa očakávalo.
Montrealský protokol, podpísaný v roku 1987, sa zameriaval na postupné vyraďovanie látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v chladiacich zariadeniach, klimatizáciách a aerosólových sprejoch.
Štúdia zistila, že atmosférické hladiny hydrochlórofluorokarbónov (HCFC), škodlivých plynov zodpovedných za diery v ozónovej vrstve, dosiahli vrchol v roku 2021 – päť rokov pred prognózami.
„Ide o obrovský globálny úspech. Vidíme, že veci idú správnym smerom,“ povedal hlavný autor štúdie Luke Western z University of Bristol. Najškodlivejšie freóny boli vyradené do roku 2010 v snahe chrániť ozónovú vrstvu – štít, ktorý chráni život na Zemi pred škodlivými hladinami ultrafialových lúčov zo Slnka. Očakáva sa, že chemikálie HCFC, ktoré ich nahradili, budú odstránené do roku 2040.
Štúdia publikovaná v časopise Nature Climate Change skúmala úrovne týchto znečisťujúcich látok v atmosfére pomocou údajov z Advanced Global Atmospheric Gases Experiment a amerického Národného úradu pre atmosféru a oceán.
Western pripisoval prudký pokles HCFC účinnosti Montrealského protokolu, ako aj prísnejším národným predpisom a posunu v odvetví v očakávaní prichádzajúceho zákazu týchto znečisťujúcich látok. "Pokiaľ ide o environmentálnu politiku, existuje určitý optimizmus, že tieto environmentálne zmluvy môžu fungovať, ak budú správne prijaté a riadne dodržiavané," povedal Western.
CFC aj HCFC sú tiež silné skleníkové plyny, čo znamená, že ich pokles tiež pomáha v boji proti globálnemu otepľovaniu. CFC môžu vydržať v atmosfére stovky rokov, zatiaľ čo HCFC majú životnosť približne dve desaťročia, povedal Western. Dokonca aj keď sa už nebudú vyrábať, minulé používanie týchto produktov bude naďalej ovplyvňovať ozón v nasledujúcich rokoch.
Environmentálny program Organizácie Spojených národov v roku 2023 odhadol, že môže trvať štyri desaťročia, kým sa ozónová vrstva obnoví na úroveň predtým, ako bola diera prvýkrát zistená v 80. rokoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies