Podľa správy o stave globálneho ovzdušia (SoGA), zverejnenej v stredu, sa znečistenie ovzdušia stáva celosvetovo druhým hlavným rizikom smrti pre dospelých a deti.
Štúdia, ktorá bola prvýkrát vypracovaná v spolupráci s Detským fondom OSN (UNICEF) a zverejnená inštitútom Health Effects Institute (HEI) a UNICEF, zistila, že znečistenie ovzdušia spôsobilo v roku 2021 celosvetovo 8,1 milióna úmrtí. Uvádza, že vysoký krvný tlak je hlavným globálnym rizikovým faktorom pre úmrtia dospelých a podvýživa hlavným rizikom pre deti.
"Okrem týchto úmrtí žije oveľa viac miliónov ľudí s oslabujúcimi chronickými chorobami, čo predstavuje obrovský tlak na systémy zdravotnej starostlivosti, ekonomiky a spoločnosti," uvádza sa v štúdii. „Deti mladšie ako 5 rokov sú obzvlášť zraniteľné, čo má zdravotné následky vrátane predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti, astmy a pľúcnych ochorení."
Uvádza, že v roku 2021 bolo vystavenie znečisteniu ovzdušia spojené s viac ako 700 000 úmrtiami detí mladších ako 5 rokov, čo z neho robí druhý hlavný rizikový faktor úmrtia na celom svete pre túto vekovú skupinu. Približne 500 000 z týchto detských úmrtí bolo spojených najmä v Afrike a Ázii so znečistením ovzdušia v domácnostiach v dôsledku varenia v uzavretých priestoroch so znečisťujúcimi palivami.
Nová správa SoGA analyzovala nedávno zverejnené údaje zo štúdie Global Burden of Disease z roku 2021, ktorá ukazuje vážne zdravotné dopady znečisťujúcich látok, ako sú vonkajšie jemné častice, znečistenie ovzdušia v domácnostiach, ozón a oxid dusičitý na ľudské zdravie na celom svete.
Správa obsahuje údaje pre viac ako 200 krajín a území, čo naznačuje, že takmer každý človek na Zemi denne dýcha nezdravé úrovne znečistenia ovzdušia s ďalekosiahlymi zdravotnými dôsledkami."Viac ako 90 percent z týchto globálnych úmrtí spôsobených znečistením ovzdušia - 7,8 milióna ľudí - sa pripisuje znečisteniu ovzdušia PM, vrátane znečistenia okolitými PM a znečistenia ovzdušia domácností," uvádza sa v správe. „Tieto drobné častice s priemerom menším ako 2,5 mikrometra sú také malé, že zostávajú v pľúcach a môžu vstúpiť do krvného obehu, čím ovplyvňujú mnohé orgánové systémy a zvyšujú riziko neprenosných chorôb u dospelých, ako sú srdcové choroby, mŕtvica, cukrovka, rakovina pľúc a chronická obštrukčná choroba pľúc“.
Podľa správy sa zistilo, že PM 2,5 je najkonzistentnejším a najpresnejším prediktorom zlých zdravotných výsledkov na celom svete.
„Dúfame, že naša správa o stave globálneho ovzdušia poskytne informácie aj inšpiráciu na zmenu,“ povedala prezidentka HEI Dr. Elena Craftová. "Znečistenie ovzdušia má obrovské dôsledky pre zdravie. Vieme, že zlepšenie kvality ovzdušia a globálneho verejného zdravia je praktické a dosiahnuteľné."
HEI je nezávislá nezisková výskumná organizácia so sídlom v USA.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies