Starý európsky názov pre tento spln je Medovinový Mesiac alebo aj Honeymoon práve kvôli svojmu zlatistému odtieňu. Slovensko má dnes večer jedinečnú príležitosť pozrieť si takzvaný jahodový mesiac. Spln prichádza presne 28 hodín po letnom slnovrate, čím vznikne unikátne sfarbenie. Podľa NASA ho bude možné pozorovať tri dni, až do nedele.
Napriek tomu, že tento jahodový mesiac sa už v názve pýši práve týmto červeným ovocím, jeho sfarbenie nebude úplne pripomínať jahodu. Skôr sa bude ukazovať v oranžových až zlatistých odtieňoch, no objaviť sa môžu aj nádychy červenej či ružovej.
Starý európsky názov pre tento spln je Medovinový Mesiac alebo aj Honeymoon práve kvôli svojmu zlatistému odtieňu. Slovensko má dnes večer jedinečnú príležitosť pozrieť si takzvaný jahodový mesiac. Spln prichádza presne 28 hodín po letnom slnovrate, čím vznikne unikátne sfarbenie. Podľa NASA ho bude možné pozorovať tri dni, až do nedele.
Tento úkaz sa opakuje len veľmi výnimočne, bude to jeden z najnižšie položených splnov na ďalších 20 rokov. Jahodový mesiac a letný slnovrat sa stretnú iba raz za 20 rokov, čo umožňuje vidieť prelínanie týchto dvoch javov. Nadšenci sa určite budú mať cez víkend na čo pozerať.
Nezľaknite sa, ak sa vám mesiac bude zdať väčší, je to iba trik, ktorý si na nás príroda pripravila."Mesiac samotný nebude nijako väčší alebo menší ako obvykle, iba bude v priebehu celej noci veľmi nízko nad obzorom. Ľuďom sa však môže stať, že sa im bude Mesiac zdať väčší pri západe alebo východe. To je však vec optickej ilúzie – vychádzajúci či zapadajúci Mesiac náš mozog porovnáva so vzdialenými objektmi na obzore a vďaka tomu sa nám zdá väčší, než keď sa nachádza vysoko na oblohe," píše o jave Petr Horálek z inštitúcie Fyzikální ústav v Opavě.
Tešiť sa môžu aj fotografi každého druhu. Mesiac si bude totiž možné nafotiť v ideálnych podmienkach. Tým, že k nám bude po dlhom čase najbližšie, bude aj omnoho jednoduchšie nastaviť objektív a spraviť práve tú dokonalú snímku, ktorá poteší váš Instagram.
Obrovský mesiac zafarbený do červena si každá kultúra vysvetľuje inak. Indiánske kmene v Severnej Amerike dali jahodovému mesiacu meno na označenie sezónnej zrelosti jahôd. Najlepším spôsobom ako si astronomický jav vychutnať, je pozrieť si ho úplnom zotmení po všetky tri dni - až do nedele. Bude sa totiž postupne meniť a prechádzať do splnu.
Spln nastáva, keď je Mesiac oproti Slnku, tak ako ho vidíme zo Zeme, uvádza NASA. Mesiace v splne zvyčajne vychádzajú okolo západu slnka a zapadajú okolo východu slnka. Mesiac bude niekoľko dní vyzerať v splne, kým sa presunie do fázy ubúdania.
Za zmenou farby Mesiaca bude práve optická ilúzia. Svetlo, ktoré k nám od Mesiaca putuje bude totiž musieť, ironicky, prejsť dlhšiu vzdialenosť. Napriek tomu, že nám sa bude zdať, že je bližšie k nám.
"Čo bude pravdepodobne viditeľné, je menší jas nášho kozmického súputníka. Pri tejto malej výške Mesiaca nad obzorom bude už dosť hrať úlohu zoslabenia svetla v zemskej atmosfére, pretože lúče idúce od Mesiaca k pozorovateľovi budú musieť uraziť dlhšiu dráhu zemským vzduchom a ten jeho časť (najmä krátkovlnnú) výrazne rozptýli. Mesiac sa nám tak bude zdať o niečo slabší a zrejme skôr žltkastý ako jasne biely. Tak či onak, pôjde o ideálnu príležitosť na fotenie splnu s nejakými nie príliš vysokými objektmi na obzore alebo napríklad s prípadnými búrkovými oblakmi," doplnil Horálek.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies