KENNEDY COULEE - Pozostatky nájdeného Lokiceratopsa, pomenovaného podľa nórskeho boha Lokiho, sú možno dôkazom piateho druhu Ceratopsa, ktorý sa po Zemi pohyboval pred takmer 78 miliónmi rokov.
Vedci možno vykopali nový druh dinosaura v Badlands v Montane. Lokiceratops je možno piatym druhom veľkej rohatej rodiny dinosaurov nájdených v Kennedy Coulee, suchej rokline plnej fosílnych hornín pozdĺž hranice Montany a Alberty v Kanade.
Lokiceratops, súčasť rodiny Ceratops z obdobia neskorej kriedy, ktorá zahŕňa známeho Triceratopsa, sa potuloval po Zemi pred takmer 78 miliónmi rokov. Vtedy bola na Zemi klíma pripomínajúca tej v bažinách.
Dinosaurus je pomenovaný podľa Lokiho, boha úskoku a podvodu zo severskej mytológie. Ale spojenie Lokiceratopsa s Lokim súvisí viac s jeho fyzickými črtami ako s jeho osobnosťou. Rovnako ako Loki, ktorý sa v príbehoch oháňa čepeľami, aj novoobjavený druh mal dva veľké „nožové rohy podobné čepeli“, podobné rohom soba alebo karibu, ako aj vejárovité riasenie okolo častí hlavy a krku.
Mark Loewen, jeden z paleontológov, ktorý prispel k článku o náleze vo vedeckom časopise PeerJ, povedal pre Science News: „Je čoraz jasnejšie, že [rohaté dinosaury] používali tieto [kostnaté črty] ako ozdoby, aby prilákali kamarátov alebo zastrašili súperov rovnakého druhu.“
Lokiceratops sa nápadne podobá na iné druhy objavené v regióne, ako je Medusaceratops. Obaja sú veľké bylinožravce s podobnými kľúčovými vlastnosťami, ale Lokiceratops je „najmenej o 20 % väčší ako známi dospelí Medusaceratops“, podľa článku PeerJ.
Niektorí vedci však nesúhlasia s tým, že Lokiceratops, Medusaceratops alebo iní členovia rodiny Ceratops, ktorí sa nachádzajú v blízkosti – ako Wendiceratops a Albertaceratops – sú rôzne druhy. Sú to vlastne evolúcie toho istého druhu, tvrdia.
Múzeum paleontológie Kalifornskej univerzity tvrdí, že: „Pokiaľ ide o zvieratá žijúce v súčasnosti, možno bude najlepšie považovať Ceratopsov – aspoň tých väčších – za analógy slonov alebo nosorožcov: veľké bylinožravce v stádach, ktoré sa spoliehali na rohy a ich ochrannú funkciu."
„Rohaté, riasené dinosaury z čeľade Ceratopsidae sa nachádzajú iba v neskorej kriede v Severnej Amerike,“ uvádza múzeum. "Patria k posledným dinosaurom (samozrejme okrem vtákov)."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies