BRATISLAVA - Štát bude efektívne a hospodárne čistiť dnové sedimenty na Vodnom diele Gabčíkovo. Výrazne tomu pomôže projekt DaReM financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, v rámci ktorého vodohospodári nakúpili stroje a techniku na ťažbu sedimentov z Dunaja za vyše 13 miliónov eur.
Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu revitalizačné opatrenia v povodí Dunaja výrazne prispejú k obnove plavebnej dráhy na medzinárodnej vodnej ceste v zdrži Hrušov, zvýšia efektivitu a spoľahlivosť a konkurencieschopnosť vodnej dopravy a zároveň prispejú k zlepšeniu prietokových pomerov, plavebných podmienok protipovodňovej ochrany.
Kľúčové však je, že všetky tieto činnosti bude efektívne zabezpečovať štát a nie súkromné spoločnosti.
"To, na čo predošlé vedenie chcelo dať súkromným firmám 160 miliónov eur, my urobíme vo vlastnej réžii s novými strojmi, ktoré sme zakúpili za eurofondy celkovo za vyše 20 miliónov eur. Ušetrili sme ľuďom obrovské peniaze, uskutočníme práce a nenaplníme vrecká súkromníkom," informoval Taraba.
"Časy, kedy sa tu naciciavali rôzne právne subjekty, sa skončili. Garantujem, že ochrana toho najhodnotnejšieho, čo na Slovensku máme, vody, je pre mňa absolútnou prioritou a chcem, aby si na prvom mieste plnili zákonnú úlohu na to určené štátne firmy a mali na to aj peniaze," podčiarkol.
Vodohospodári zo Slovenského vodohospodárskeho podniku budú mať k dispozícii celkovo 16 zariadení, ktoré dokážu ročne vyťažiť 300 tisíc metrov kubických sedimentov. Na obstaranie techniky získali vyše 13 miliónov eur z projektu DaReM, ktorý zastrešuje rezort dopravy.
Práve spolupráca rezortov životného prostredia a dopravy prispeje k dynamickému rozvoju Slovenska za dodržiavania štandardov vyspelých krajín Európskej únie. Minister dopravy Jozef Ráž zdôraznil, že jeho ambíciou je rozostavať Slovensko.
"Potrebujeme zefektívniť procesy aj pred samotnou výstavbou. V tejto súvislosti oceňujem novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorú v marci tohto roku schválil vládny kabinet a ktorá odstraňuje mnohé problémy administratívneho procesu vyplývajúce z praxe a jeho prispôsobenie v oblasti výstavby a územného plánovania, skrátenia konaní a zabezpečení vyššej profesionality štátnej správy," dodal Ráž.
Vládna novela zákona EIA bude podľa šéfa envirorezortu Tarabu ešte prekonzultovaná s Európskou komisiou. Následne budú o nej hlasovať poslanci na septembrovej schôdzi parlamentu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies