Tím Boston Celtics má v roku 2024 za sebou naozaj pôsobivú cestu k 18. majstrovskému titulu, čo isto uzná každý, kto sleduje NBA, nielen fanúšikovia Celtics. Ich triumf je dôkazom talentu tímu, no i jeho odolnosti, dobrých strategických rozhodnutí a rastu za posledné roky.
Cesta Celtics k sláve je príbehom vytrvalosti a výbornej stratégie – od premyslených výberov v drafte, cez rozhodujúce transakcie, až po prekonanie zdrvujúcich prehier.
Danny Ainge, bývalý výkonný riaditeľ Celtics, známy svojimi prezieravými obchodmi (vďaka čomu si vyslúžil prezývku „Trader Danny“), svojím výberom v draftoch položil základy pre získanie titulu v roku 2024. Ešte v roku 2016 si napriek očakávaniam vybral Jaylena Browna (celkovo 3. miesto), ktorého atletický talent a obrana sa stali kľúčovými.
Nasledujúci rok Ainge zrealizoval odvážnu transakciu, keď sa vzdal prvého miesta v prospech Jaysona Tatuma (3. miesto) a ďalších talentov. Základom úspechu Celtics bolo, že z Browna a Tatuma vyrástli elitní hráči. Brown, dvojnásobný účastník Zápasu hviezd (2021, 2023), sa neustále zlepšuje v streľbe, obrane a rozohrávke.
Tatumov vzostup bol ešte prudší. Strelecké majstrovstvo päťnásobného účastníka Zápasu hviezd (2020, 2021, 2022, 2023, 2024), a jeho schopnosť preberať iniciatívu v zápasoch boli kľúčové. Zaradenie do prvého tímu All-NBA v rokoch 2022 a 2023 upevnili Tatumovu pozíciu medzi najlepšími v lige. Aingeho draftová stratégia a vývoj Browna a Tatuma boli motorom majstrovskej jazdy Celtics.
V roku 2021 prevzal vedenie tímu Brad Stevens a celý ho prekopal. Priviedol späť veterána Ala Horforda pre jeho skúsenosti a vodcovské schopnosti a nahradil defenzívnu oporu Derricka Whitea, prezývaného „Block Mamba“. Whiteova defenzívna všestrannosť posilnila zadné rady a bola veľmi potrebnou vzpruhou.
Silná sezóna Celtics vyvrcholila v play-off, no vo finále 2022 neuspeli proti Golden State Warriors. Skúsenosti Stephena Curryho a Klaya Thompsona boli pre mladých hráčov Celtics príliš veľké sústo. Finále ukázalo, že im ešte chýba mentálna odolnosť a hlbší káder.
Hoci na konci bolo sklamanie, táto porážka bola napokon bodom zlomu. Lekcia z odolnosti posilnila ich odhodlanie vrátiť sa vo väčšej sile a získať majstrovský titul v nasledujúcich sezónach.
Finále Východnej konferencie 2023 bolo pre Boston Celtics a ich fanúšikov ako na hojdačke emócií. Celtics hrali proti tímu Miami Heat a prehrávali 0:3 na zápasy. Napriek obrovskej prevahe preukázali pozoruhodnú odolnosť a vybojovali si rozhodujúci siedmy zápas.
Tento návrat ukázal húževnatosť tímu a jeho odhodlanie nevzdať sa, pričom za silnými výkonmi stáli Brown, White a Marcus Smart.
V priebehu série sa však problémy stupňovali. Na začiatku rozhodujúceho siedmeho zápasu utrpel Tatum vážne zranenie, ktoré výrazne obmedzilo jeho schopnosť efektívne zasiahnuť do hry.
Sezóna 2023 bola pre Celtics transformačným obdobím. Stevens, ktorý mal na starosti súpisku, urobil niekoľko ťažkých rozhodnutí, napríklad vymenil obľúbeného Marcusa Smarta, aby mohol ďalej pracovať na majstrovských ambíciách. Kľúčovým prírastkom bol Kristaps Porziņģis, ktorý priniesol do prednej časti ihriska veľkosť, streľbu a blokovanie striel. Korunou všetkého však bol Jrue Holiday, ktorého získali v rámci zložitej výmeny a po krátkom pôsobení v Portlande sa dostal do Bostonu. Holiday, prezývaný tiež „Dame Stopper“, posilnil zadné rady Celtics.
Vplyv bol zjavný hneď. V sezóne 2023-2024 Celtics dominovali v základnej časti, ktorú ukončili s najlepším ligovým výsledkom 64:18. Nebol to len úspech, bol to historický úspech. Lámali rekordy a mohli sa pochváliť najvyšším čistým ratingom v lige, čo svedčilo o ich efektívnej obrane a silnom útoku.
Ich postup do play-off bol pôsobivý, keď zvíťazili nad Heat, Cavaliers a Pacers. Keďže však u súperov boli niektorí kľúčoví hráči zranení, našli sa aj hlasy, ktoré bagatelizovali úspech Celtics akoby mali „ľahkú cestu“ do finále.
Cesta Celtics k titulu sa nezaobišla bez problémov. Napriek tomu, že sa môžu pochváliť najlepšími výkonmi v NBA, mnohí analytici a odborníci ich v zápase s Dallasom Mavericks nevideli ako favoritov. Celý naratív bol, že silné strelecké duo Kyrie Irving a Luka Dončić by mohlo v dueli prekonať Tatuma a Browna z Celtics.
Tento nedostatok dôvery sa prejavil v ohromujúcej štatistike: 89 % analytikov, expertov, médií, stávkových stránok a dokonca aj online kasín tipovalo víťazstvo Mavericks. Dallas však bol pod tlakom, najmä keď sa Porzingis vrátil po 30-dňovej prestávke z dôvodu zranenia. Trochu sa vďaka jeho skvelej hre na ihrisku zaiskrilo, ale jeho návrat bol iba krátky, keďže sa v treťom zápase opäť zranil.
V Bostone sa odohral dramatický piaty zápas. Celtics, povzbudzovaní domácim publikom a odhodlaní umlčať pochybovačov, hre dominovali. Tatum zaznamenal 31 bodov a 11 asistencií, zatiaľ čo Brown, ktorý bol nakoniec vyhlásený za najužitočnejšieho hráča vo finále, zaznamenal 21 bodov. Celtics prevalcovali Mavericks na oboch stranách ihriska, vyhrali 106:88 a získali 18. titul v histórii klubu. Bol to okamih čistej radosti, ktorý ukázal, že Celtics so svojou silnou obranou a dynamickým duom sú silou, ktorú by žiadny tím nemal podceňovať.
Majstrovský titul Bostonu Celtics v roku 2024 bol vyvrcholením dlhej a strategickej reorganizácie. Po výmene Kevina Garnetta a Paula Piercea za draftové výbery, ktorými sa stali Tatum a Brown, prijali Celtics úlohu outsiderov. Pravidelne sa dostávali do finále Východnej konferencie, aj keď hráči ako Isaiah Thomas, Gordon Hayward a Irving nedokázali získať majstrovský titul.
Experiment so superhviezdami však nebol úplne márny. Umožnil Tatumovi a Brownovi rozvíjať svoj talent popri veteránoch ako Horford (ktorý v roku 2024 konečne získal svoj prvý prsteň).
Toto odhodlanie rozvíjať sa v kombinácii s brilantnosťou Tatuma a Browna sa ukázalo ako recept na víťazstvo. Pochybovači, ktorí ich počas play-off prehliadali, boli umlčaní, pretože Celtics, postavení na silných základoch a dynamickom duu, získali späť svoje miesto na vrchole NBA.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies