BRATISLAVA - Obraty e-shopov aj počet objednávok sa za druhý štvrťrok 2024 oproti minulému roku zvýšili. Skokanom je tovar spojený so starostlivosťou o dom a záhradu.
„Priemerný obrat online obchodov sa oproti druhému štvrťroku 2023 zvýšil o 7 %. Naznačuje to rast samotných e-shopov,“ hovorí Michal Farkaš, marketingový manažér spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje fungovanie vyše 6 600 slovenských online obchodov.
O takmer pätinu sa zvýšil počet objednávok, ako aj ich priemerná hodnota. Tá stúpla z necelých 74 eur na vyše 87 eur. Ľudia teda objednávajú nielen častejšie, ale aj za viac peňazí. Celkový obrat e-shopov na Shoptete narástol v druhom štvrťroku o 40 % na vyše 113 miliónov eur.
Zároveň od apríla do konca júna vznikli desiatky nových online obchodov. „Len na Shoptete pribudlo o tretinu viac nových e-obchodov ako minulý rok v rovnakom čase. Ľudia majú chuť podnikať a hľadajú možnosti, ako založiť či rozvinúť svoj biznis. Keďže náklady na založenie e-shopu sú oproti minulosti neporovnateľne nižšie, ide o obľúbený spôsob, ako začať samostatne podnikať.“
V druhom štvrťroku 2024 pritom oproti minulému roku rástol predaj tovaru vo viacerých kategóriách. Najvýraznejšie – o 58 % – v oblasti starostlivosti o dom a záhradu.
„Záujem o tieto výrobky stúpa na jar s príchodom pekného počasia pravidelne. Vidíme však, že zákazníci ich čoraz viac objednávajú online, pretože je to pre nich jednoduchšie. Nemusia riešiť dovoz neraz ťažkého nákladu a online ponuka je širšia ako tá v kamenných predajniach,“ približuje Michal Farkaš zo Shoptetu.
Podľa jeho názoru sa záujem o objednávanie tovaru spojeného s domom a záhradou zrejme bude ešte zvyšovať. „Dáta Eurostatu nám ukazujú, že v tomto segmente sme stále pod priemerom Európskej únie, rast teda zrejme bude pokračovať.“
Slováci v tomto čase objednávali aj výrazne viac auto-moto tovar a v raste pokračoval aj segment kozmetiky a parfumov.
Popri predaji bežne dostupnej kozmetiky sú totiž e-shopy vhodnou vstupnou bránou aj pre novinky v tejto oblasti. „Výrobca či distribútor si vie pri online obchode pomerne jednoducho overiť, či sú jeho výrobky pre zákazníkov zaujímavé.“
Menej kupovali ľudia online filmy a hudbu. „Tradičné nosiče nahrádzajú niektorí zákazníci napríklad predplatným streamovacích služieb. Zaujímavé kúsky, či už limitované edície, alebo staršie exempláre z druhej ruky, si však stále môžu nájsť kupcov,“ uzatvára Michal Farkaš zo Shoptetu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies