PARÍŽ - Vo štvrtok napoludnie sa na olympiáde v boxe opäť pobila žena s človekom, ktorý by mohol byť mužom. Pohlavie Imane Khelifa z Alžírska stále nie je potvrdené a kolujú o ňom špekulácie. Minulý rok však Khelifovi nedovolili súťažiť so ženami na svetovom šampionáte. Rovnako je na tom Lin Yu‑ting súťažiaci za Taiwan, ktorý sa so ženou pobije v piatok.
Angela Cariniová sa vzdala v osemfinálovom zápase s Imane Khelifom po 46 sekundách, po tom, čo ju boxer dvakrát silno udrel. „Nie je to spravodlivé“, povedala po zápase. Khelifovi nepodala ruku a následne sa rozplakala.
Podľa denníka The Telegraph existuje podozrenie, že talianska boxerka v zápase s Alžírčanom utrpela zlomeninu nosa. Angela Cariniová tiež v pozápasovom rozhovore vysvetlila, že sa vzdala preto, že nikdy predtým nedostala takú silnú ranu.
Hviezdna česká extenistka Martina Navrátilová, plavkyňa Riley Gainesová, Medzinárodná asociácia boxu, aj mnohí ďalší pred zápasom ostro kritizovali Medzinárodný olympijský výbor za to, že boxerom dovolil súťažiť so ženami.
„Toto je viac než nefér, ale nebezpečné. Úplne ignorujú následky na ženské športovkyne. Hanbite sa, MOV, že ste to dovolili!“ napísala Navrátilová na sociálnej sieti.
Obavy dala najavo aj talianska vláda i tamojší olympijský výbor.
V stredu vyjadrila nesúhlas s účasťou boxerov v ženskej súťaži aj kapitánka austrálskeho boxerského tímu. „Som proti tomu, aby (s nami) súťažili, najmä nie v bojových športoch,“ povedala na adresu boxerov Caitlin Parkerová.
„Môže to byť neuveriteľne nebezpečné. Som proti tomu. A to som už nesúťažne boxovala proti mužom. No viete, v bojových športoch je to nebezpečné a malo by sa to prešetriť,“ dodala.
Svoj nesúhlas Mezdinárodnému olympijskému výboru tlmočila aj talianska ministerka pre rodinu a rovnaké priležitosti Eugenia Roccella.
„Je veľmi znepokojujúce, že dvaja transrodoví ľudia, muži, ktorí sa identifikujú ako ženy, môžu súťažiť v ženskom boxe na olympijských hrách v Paríži po tom, čo boli vylúčení z nedávnych súťaží,“ povedala Roccella.
V čase ich diskvalifikácie z minuloročných majstrovstiev sveta v boxe prezident Medzinárodnej boxerskej asociácie tvrdil, že testy u taiwanského a alžírskeho boxera potvrdili chromozómy XY (ženy majú zvyčajne dva chromozómy X, zatiaľ čo muži majú X a Y chromozóm).
Obaja boxeri sú z právneho hľadiska ženami, majú totiž v dokladoch uvedené ženské pohlavie. Yu-Ting ani Khelif sa neidentifikujú ani ako transgender osoby, ani intersex. Podľa vlastných slov teda netrpia poruchou vývoja pohlavných orgánov.
Po minuloročnej diskvalifikácii Khelif pre alžírsku televíziu Ennahar TV povedal, že niektorí „nechceli, aby Alžírsko získalo zlatú medailu“.“Toto je sprisahanie a veľké sprisahanie a nebudeme o tom mlčať,“ dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies