Volebný tím Donalda Trumpa informoval, že mu hackeri odcudzili niektoré interné dokumenty. Stopy údajne vedú do Iránu – Microsoft totiž nezávisle od tejto informácie upozornil, že sa Teherán snaží ovplyvniť americké voľby. Uniknuté dokumenty medzitým tajomný zdroj posielal denníku Politico.
V piatok spoločnosť Microsoft, ktorá sa okrem iného sústredí na vyhodnocovanie kybernetických hrozieb, upozornila na aktivity skupín napojených na Irán, ktoré sa snažia ovplyvniť americké voľby. Irán sa údajne snaží pomocou klamných manévrov aj umelej inteligencie ovplyvniť nálady voličov v kľúčových štátoch, ktoré budú rozhodovať o budúcom prezidentovi USA.
Keďže mal Trump počas prvého mandátu s Iránom veľmi vyostrené vzťahy, dá sa predpokladať, že mohli byť útoky namierené proti nemu. Trump v minulosti odstúpil z iránskej jadrovej dohody a za jeho administratívy USA vykonali útok na iránskeho veliteľa Kásima Sulejmániho, čo Teherán Trumpovi doteraz neodpustil.
Microsoft ale konkrétne nepovedal, na koho boli útoky cielené. Mohlo ísť teda o kohokoľvek spriazneného s Trumpom, prezidentom Bidenom alebo demokratickou kandidátkou Harrisovou.
V sobotu ale Trumpov tím oznámil, že útoky cielili práve na kampaň exprezidenta. Niekto vraj hackol internú komunikáciu kampane Trumpa, konkrétne jedného z poradcov exprezidenta.
"Tieto dokumenty boli získané nezákonne zo strany zahraničných subjektov nepriateľských k Spojeným štátom, ich cieľom bolo zasiahnuť do volieb v roku 2024 a zasiať chaos do celého demokratického procesu. Microsoft zistil, že iránski hackeri prenikli do účtu ‚vysoko postaveného úradníka' americkej prezidentskej kampane v júni 2024, čo sa časovo zhoduje s blízkym termínom výberu kandidáta na viceprezidenta prezidentom Trumpom," komentoval situáciu hovorca Trumpovej kampane Steven Cheung.
Tretiu časť do skladačky potom pridal denník Politico, ktorý v sobotu priznal, že mu niekto už od júla pod menom Robert posiela interné dokumenty, ktoré majú spojitosť s Trumpovou kampaňou.
"V dokumentoch je zahrnutá aj výskumná dokumentácia, ktorú si Trumpov tím zrejme nechal spracovať na Trumpovho viceprezidenta, senátora za Ohio JD Vance, a ktorá je datovaná k 23. februáru. Podľa dvoch osôb, ktoré sú s nimi oboznámené a ktorým bola poskytnutá anonymita, aby mohli opísať internú komunikáciu, sú dokumenty autentické. Jeden z nich opísal spis ako predbežnú verziu Vanceovho lustračného spisu," uviedol denník Politico.
V dokumentácii boli popísané zraniteľné stránky Vanceho, ktoré by mohli ohroziť úspešnú spoluprácu. Bol tam napríklad spomenutý fakt, že viceprezident predtým Trumpa ostro kritizoval. Trumpov tím nezávisle od denníka Politico spomenul, že došlo k úniku dát, ktoré boli zostavené na základe verejne dostupných zdrojov.
K celej kauze sa už vyjadril aj Irán, ktorý všetky obvinenia popiera. "Nepripisujeme takým správam akúkoľvek vierohodnosť," reagovala iránska misia pri OSN. "Iránska vláda nemá žiadny zámer alebo motiváciu zasahovať do prezidentských volieb v Spojených štátoch," uvádza vyhlásenie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies