Prebiotiká a probiotiká. Aký je medzi nimi rozdiel?

NETKY.SK • 17 August 2024, 09:37 • 2 min
Prebiotiká a probiotiká. Aký je medzi nimi rozdiel?

V posledných rokoch sa význam prebiotík a probiotík výrazne zvýšil v kontexte udržiavania zdravého životného štýlu. Napriek tomu, že sú často považované za to isté, tieto zložky majú odlišné úlohy v našom zdraví.

slovakia

left justify in out

Probiotiká a prebiotiká s výnimkou jedného písmena znejú rovnako, no ich účinky sú odlišné. Jednoducho povedané, probiotiká sú prospešné baktérie a prebiotiká ich živia. Oboje sú pre náš organizmus potrebné, a to napríklad pre správne fungovanie imunitného systému. Môžete ich získať z niektorých potravín alebo ich užívať vo forme výživových doplnkov.

Probiotiká predstavujú živé baktérie, ktoré môžeme nájsť v niektorých potravinách alebo výživových doplnkoch. Tieto baktérie sú re organizmus veľmi prospešné. Tvoria totiž súčasť našej črevnej mikroflóry. 

Do skupiny probiotík patria napríklad Laktobacily, Bifidobaktérie, Enterokoky, Escherichia alebo kvasinky. Fungujú tak, že probiotické baktérie vytvárajú kolónie, ktoré produkujú niektoré vitamíny, podieľajú sa na potláčaní škodlivých baktérií a obnovujú črevnú mikroflóru.

Ich užívanie je odporúčané nielen z preventívneho hľadiska, ale aj v prípade, že užívate antibiotiká, chcete podporiť imunitný systém, máte tráviace problémy, trápia vás časté kvasinkové infekcie alebo ekzém, prípadne trpíte intoleranciou laktózy.

Medzi probiotické potraviny patrí napríklad kapusta, nepasterizovaná ovčia bryndza, kefír, kimchi, alebo niektoré druhy nepasterizovanej nakladanej zeleniny.

 

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: freepik.com

Účinky probiotík na organizmus:

  • podporujú trávenie a obnovujú črevnú mikroflóru, zlepšujú trávenie,
  • podporujú imunitný systém,
  • podieľajú sa na lepšom vstrebávaní vápnika, magnézia a železa,
  • pomáhajú pri infekčnej hnačke, ktorú zapríčinili baktérie, vírusy alebo parazity,
  • zmierňujú príznaky alergie,
  • znižujú hladinu cholesterolu v krvi,
  • ochraňujú pred vznikom mykózy.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: freepik.com

Prebiotiká predstavujú potravu pre živé baktérie, teda pre probiotiká. Jedná sa o druhy vlákniny, ktoré dokážu stráviť len prospešné baktérie. Tým, že sú tieto dobré baktérie prostredníctvom prebiotík vyživované, si môžu správne plniť svoju funkciu. Je preto odporúčané, aby ste probiotiká a prebiotiká užívali súčasne.

Vysoký obsah probiotickej vlákniny nájdete napríklad v strukovinách, špargli, banánoch, ľanových semienkach, cesnaku alebo v bobuľovom ovocí. V súčasnosti niektoré probiotické doplnky obsahujú aj prebiotiká – takéto doplnky sa označujú ako synbiotiká.


Zdroj: etabletka.sk, Foto: freepik.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies