BRATISLAVA - Vláda by uvítala, keby EK systematicky overovala všetky informácie aj z iných zdrojov.
Vláda SR schválila v stredu reakciu na Správu o právnom štáte 2024, ktorá sumarizuje jej hlavné výhrady. Tieto výhrady sa týkajú nevhodnej metodológie vypracovania správy zo strany Európskej komisie (EK), obsahových nepresností a niektorých zavádzajúcich konštatovaní.
"Odporúčania adresované SR v roku 2024 zostali čo do obsahu i rozsahu približne v podobe, v akej boli po prvý raz adresované SR v roku 2022. Tieto odporúčania teda boli adresované už predchádzajúcej vláde, vo viacerých prípadoch pre legislatívu, ktorú predchádzajúca vláda presadila," uviedol rezort spravodlivosti.
Podľa rezortu EK nereflektovala na pozitívne zmeny, ktoré vláda realizovala, a nekriticky preberala informácie znevažujúce kroky vykonané po októbrových voľbách. "Vláda považuje za nutné vzniesť výhrady k metodológii prípravy Správy o právnom štáte 2024, ktorej výsledkom sú viaceré neobjektívne a nesprávne konštatovania vo vzťahu k Slovensku," skonštatovalo ministerstvo spravodlivosti SR.
Vláda tiež tvrdí, že napriek priebežným konzultáciám nedostala pri finalizácii správy dostatočný priestor na vyjadrenie sa k informáciám z iných zdrojov, ktoré EK použila.
"Početné hodnotenia Európskej komisie v správe sa opierajú o zdrojové články z troch denníkov, ktoré sú výlučne protivládne. To je metodologicky nevhodný prístup. Neoverené informácie z médií nemôžu nahradiť dôkladnú analýzu objektívneho stavu vecí," vysvetlila vláda.
Vláda by uvítala, keby EK systematicky overovala všetky informácie aj z iných zdrojov.
Ministerstvo spravodlivosti ďalej upozornilo na selektívny prístup EK k hodnoteniam členských štátov, čo sa prejavuje nízkou mierou zohľadnenia národných príspevkov a podkladov od orgánov členských štátov, a naopak, častým nekritickým využívaním informácií z rôznych iných zdrojov.
Podľa rezortu prevažujú v správach negatívne aspekty hodnotení nad pozitívami. "Nie sú dostatočne zohľadňované expertné právne názory, ako sú stanoviská renomovaných právnikov, akademických inštitúcií či judikatúra ústavných súdov," uviedlo ministerstvo.
Napriek tomu vláda považuje mechanizmus hodnotenia právneho štátu v EÚ za dôležitý nástroj, ktorý má potenciál upevňovať spoločné hodnoty Únie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies