Malé mesto v Japonsku, ktoré si získalo medzinárodnú pozornosť pre svoje kontroverzné rozhodnutie zablokovať výhľad na horu Fuji, potichu zmenilo svoje rozhodnutie.
Fujikawaguchiko, na úpätí hory Fudži, sa stalo populárnym vďaka špeciálnemu fotografovaniu, kde bolo možné horu vidieť siete obchodov so zmiešaným tovarom Lawson na hlavnej ulici mesta.
Keď sa fotografický spot stal populárnym na Instagrame a TikToku, mesto bolo preplnené turistami z celého sveta. Podľa niektorých obyvateľov mesta by návštevníci zanechávali odpadky a nedodržiavali pravidlá cestnej premávky, a to aj napriek prítomnosti značiek a ochranky.
V máji Fujikawaguchiko vztýčil veľkú čiernu sieť, ktorá účinne blokovala výhľad na horu Fuji. 15. augusta ju však mestskí úradníci v tichosti nechali zlikvidovať – možno definitívne.
Pôvodne bolo v pláne sieť dočasne zložiť z dôvodu silného vetra v oblasti. Teraz však predstavitelia Fujikawaguchiko tvrdia, že neexistuje žiadny časový plán na obnovenie bariéry. „Odkedy sme v máji nainštalovali obrazovku, v oblasti sa už dlho nezdržiavali žiadni ľudia. Cítime, že to bolo efektívne,“ povedal pre stanicu CNN člen mestskej rady.
Poslanec dodal, že v oblasti stále hliadkujú ochrankári a v prípade zmeny situácie je možné sieť dať späť. Pred inštaláciou siete bola oblasť Lawsonových fotografií taká zaneprázdnená, že obchod vydal formálne ospravedlnenie za to, že je príliš populárny.
Medzitým obyvateľ budovy vedľa Lawson's povedal CNN, že „došlo k sérii obťažujúcich nezákonných činností, ako je zanechávanie odpadkov, vniknutie do priestorov, fajčenie, jedenie na parkovisku alebo pod strechami súkromných domov a vniknutie do domu. Keď sme ich požiadali, aby presunuli autá, nebolo nezvyčajné, že na nás ľudia kričali nadávky alebo odhodili cigarety, keď boli ešte zapálené."
Fujikawaguchiko, v prefektúre Jamanashi východne od Tokia, má populáciu asi 10 000 ľudí a predstavuje začiatok jednej z najobľúbenejších turistických trás na horu Fudži.
Minulý rok predstavitelia CNN Travel povedali, že hordy turistov navštevujúcich horu zahadzujú odpadky, preťažujú toalety a chodia v nevhodnom vybavení, čo má za následok nehody alebo zranenia. V reakcii na obavy boli zavedené nové opatrenia na ochranu hory, vrátane denného obmedzenia počtu horolezcov a malého vstupného na pomoc s nákladmi na údržbu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies