PHNOM PENH - Kambodža vo štvrtok oslávila návrat 70 ukradnutých khmérskych starovekých artefaktov zo zahraničia národu juhovýchodnej Ázie.
Nedávno bolo do kráľovstva repatriovaných celkom 70 khmérskych kultúrnych predmetov prostredníctvom rôznych procesov vrátane dobrovoľných návratov, rokovaní, zabavení a súdnych konaní, uvádza sa vo vyhlásení ministerstva kultúry a výtvarného umenia.
Tieto artefakty boli vrátené z rôznych zbierok, napríklad od rodiny Lindemannovcov, Jima Clarka, Metropolitného múzea umenia v New Yorku a iných súkromných zberateľov v Spojených štátoch, uvádza sa vo vyhlásení.
Kambodžský premiér Hun Manet na podujatí, ktoré sa konalo v Paláci mieru v Phnom Penh, povedal, že mier poskytol krajine skvelú príležitosť vrátiť duše predkov a vzácne poklady do ich vlasti. "Tieto kultúrne poklady, ktoré sú dedičstvom našich predkov, boli dlhé roky preč z vlasti kvôli vojnám, krádežiam a nelegálnemu obchodu v zahraničí," povedal. "Tieto vrátené staroveké artefakty sú neoceniteľné pre kambodžský ľud, ktorý je právoplatným vlastníkom týchto kultúrnych pokladov."
Hun Manet povedal, že od roku 1996 do dnešného dňa Kambodža získala späť 1098 ulúpených starožitností z krajín vrátane Spojených štátov, Francúzska, Austrálie, Británie, Thajska, Japonska, Indonézie, Holandska, Švajčiarska, Kanady, Dánska, Nemecka, Maďarska a Nórska.
Kambodžská ministerka kultúry a výtvarného umenia Phoeurng Sackona uviedla, že nedávny návrat duší týchto khmérskych predkov je výsledkom veľkého úsilia vlády v spolupráci so všetkými relevantnými partnermi, vrátane verejných inštitúcií, súkromného sektora, národných a medzinárodných expertov ako aj rôznych krajín.
Povedala, že medzi vrátenými khmérskymi kultúrnymi pokladmi sú niektoré dôležité hinduistické a budhistické majstrovské diela z obdobia pred Angkorom, najmä neoceniteľné kamenné sochy, ako je mýtický bojovník z hinduistického eposu Mahabharata, sochy Šivu a Uma a socha Ardhanarišvara zo starobylého hlavného mesta Koh Ker, ako aj bronzová hlava Lokešvary, ktorá bola znovu spojená so svojím telom v Národnom múzeu v Phnom Penh po tom, čo bola desaťročia oddelená v dôsledku vojny a nezákonného obchodovania.
„Kambodžský ľud je hrdý a naplnený radosťou z návratu týchto národných pokladov reprezentujúcich duše a identitu našich predkov pod záštitou mieru a rozvoja,“ povedala.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies