Krátkodobé riziko širšej vojny na Blízkom východe sa trochu zmiernilo po tom, čo si Izrael a libanonský Hizballáh vymieňali paľbu bez ďalšej eskalácie, ale Irán stále predstavuje značné nebezpečenstvo, pretože zvažuje útok na Izrael, uviedol v pondelok najvyšší americký generál.
Generál vzdušných síl Charles Q. Brown, Jr., predseda Zboru náčelníkov štábov USA, hovorí pre agentúru Reuters po tom, čo sa vrátil z trojdňovej cesty na Blízky východ, počas ktorej letel do Izraela len niekoľko hodín po tom, ako Hizballáh odpálil stovky rakiet a drony na Izrael a IDF zaútočili na raketomety Hizballáhu v Libanone, aby prekazili väčší útok. Bol to jeden z najväčších stretov za viac ako 10 mesiacov, odkedy Hizballáh začal útočiť na severný Izrael po útoku Hamasu zo 7. októbra, no skončilo sa to aj s obmedzenými škodami v Izraeli a bez bezprostredných hrozieb ďalších odvetných opatrení z oboch strán.
Brown poznamenal, že útok Hizballáhu bol len jedným z dvoch veľkých ohrozených útokov proti Izraelu, ktoré sa objavili v posledných týždňoch. Irán sa tiež vyhráža útokom za zabitie vodcu Hamasu v Teheráne minulý mesiac.
Na otázku, či sa znížilo bezprostredné riziko regionálnej vojny, Brown odpovedal: "Trochu áno."
„Mali ste dve veci, o ktorých ste vedeli, že sa stanú. Jedno sa už stalo. Teraz to závisí od toho, ako dopadne druhý,“ povedal Brown počas odletu z Izraela. "Ako zareaguje Irán, bude určovať, ako zareaguje Izrael, čo bude určovať, či dôjde k širšiemu konfliktu alebo nie."
Brown tiež varoval, že existuje aj riziko, ktoré predstavujú iránski teroristickí spojenci na miestach ako Irak, Sýria a Jordánsko, ktorí zaútočili na americké jednotky, ako aj na jemenských Húsíov, ktorí sa zamerali na námornú dopravu v Červenom mori a dokonca strieľali z bezpilotných lietadiel na Izrael.
"A či títo ostatní skutočne odchádzajú a robia veci sami, pretože nie sú spokojní - najmä Húsíovia," povedal Brown a nazval šiitskú skupinu "divokou kartou."
Irán prisľúbil tvrdú reakciu na zabitie vodcu Hamasu Ismaila Haníja, ku ktorému došlo počas jeho návštevy Teheránu koncom minulého mesiaca a z ktorého obvinil Izrael. Izrael svoju účasť nepotvrdil ani nevyvrátil.
Brown povedal, že americká armáda má lepšiu pozíciu na to, aby pomáhala pri obrane Izraela a svojich vlastných síl na Blízkom východe, ako tomu bolo 13. apríla, keď Irán spustil bezprecedentný útok na Izrael, pričom vypustil stovky bezpilotných lietadiel, riadených striel a balistických rakiet. rakety. Napriek tomu sa Izraelu, USA a ďalším spojencom podarilo zničiť takmer všetky zbrane skôr, ako dosiahli svoje ciele.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies