BRATISLAVA - Námestník kazašského šéfa diplomacie bol historicky prvým mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Kazašskej republiky so sídlom v Bratislave.
Slovenská republika a Kazachstan majú záujem zintenzívniť aktivity ekonomickej diplomacie s cieľom podporiť nové obchodné kontakty, podnikateľské projekty a vzájomnú výmenu expertízy.
V súvislosti s prípravou 10. Medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu, ktorá sa uskutoční v októbri 2024 v Astane, pricestoval na Slovensko námestník ministra zahraničných vecí Kazašskej republiky Roman Jurievič Vassilenko.
Na rezorte diplomacie v pondelok 2. septembra 2024 rokoval so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marekom Eštokom.
Námestník kazašského šéfa diplomacie bol historicky prvým mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Kazašskej republiky so sídlom v Bratislave. Štátny tajomník Eštok preto ocenil jeho znalosť slovenského prostredia.
"Slovenská republika má záujem pokračovať v nastolenom kurze rozvoja všestrannej spolupráce medzi Slovenskom a Kazachstanom. Dôkazom toho je aj rastúci záujem o nadväzovanie nových obchodných partnerstiev medzi podnikateľskými komunitami v oboch republikách," uviedol Marek Eštok s tým, že pre ďalší vývoj dobrých vzťahov bude dôležité zamerať sa tiež na posilnenie partnerstva vo vedecko-výskumných oblastiach a podpore vzájomných investícií.
Slovensko-kazašský obrat dosiahol vlani takmer 181 miliónov eur, pričom vývoz zo SR zaznamenal za posledné štyri roky prudký nárast.
"Dynamika obchodných stykov naberá na význame a Kazachstan je dlhodobo najdôležitejším obchodným partnerom Slovenska v strategicky významnom regióne Strednej Ázie. Na stretnutí sme sa zhodli na príprave biznis fóra aj za účasti slovenských podnikateľov, ktoré by sa mohlo uskutočniť v rámci plánovanej októbrovej medzivládnej komisie," informoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.
Zástupcovia SR a Kazachstanu diskutovali o konkrétnych oblastiach spolupráce v energetike, obrannom priemysle či zapojení spoločností do budovania transkaspického koridoru v rámci agendy strategickej iniciatívy Global Gateway.
"Kazachstan zároveň oceňuje možnosti vzdelávania na Slovensku pre kazašských študentov, ktorých je v SR aktuálne viac ako 300. Slovensko má zase záujem o pracovnú silu z Kazachstanu, námestníka ministra som preto informoval o opatreniach, ktoré prijala vláda SR s cieľom zefektívniť proces prijímania vysokokvalifikovaných zahraničných pracovníkov na dlhodobo neobsadené pozície," doplnil Eštok.
Námestník ministra zahraničných vecí Kazašskej republiky Vassilenko absolvuje počas svojho pobytu na Slovensku ďalšie pracovné rokovania s predstaviteľmi rezortu hospodárstva, predsedom Zahraničného výboru Národnej rady SR, ako aj so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies