GAZA - Biely dom v utorok vyhlásil, že jeho najnovší, Izraelom podporovaný návrh dohody o rukojemníkoch zahŕňa stiahnutie IDF z husto obývaných oblastí pozdĺž filadelfského koridoru, deň po tom, čo premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že Izrael musí na neurčito zachovať prítomnosť na úseku hranice medzi Egyptom a Gazou.
"Samotná dohoda vrátane návrhu na premostenie, s ktorým sme začali pracovať... zahŕňa odsun izraelských obranných síl zo všetkých husto obývaných oblastí... v prvej fáze... a to zahŕňa aj oblasti pozdĺž a v blízkosti tohto koridoru," povedal hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby na brífingu s novinármi. "To je návrh, s ktorým Izrael súhlasil."
Kirby však odmietol objasniť, či to znamená, že USA podporujú, aby izraelské jednotky zostali v menej obývaných oblastiach pozdĺž Filadelfského koridoru počas šesťtýždňovej prvej fázy dohody.
Bez ohľadu na to si druhá fáza rámca vyžaduje úplné stiahnutie Izraela z celého územia Gazy, čo je ustanovenie, ktorému Netanjahu vo svojich pondelkových vyjadreniach zrejme protirečil.
Hovorca Bieleho domu síce zopakoval požiadavku dohody, aby sa Izrael v prvej fáze aspoň čiastočne stiahol z Filadelfie, ale zároveň priznal, že Jeruzalem verejne zdôrazňuje, že "bude potrebovať určitú bezpečnosť pozdĺž tohto koridoru".
"Nebudem sa púšťať do debaty s premiérom o tom, čo povedal cez víkend," dodal Kirby.
Na následnom brífingu s novinármi v utorok hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller povedal, že USA "veľmi jasne vyjadrili svoj názor na možnosť pokračujúcej izraelskej prítomnosti v Gaze - sme proti nej".
Miller tiež zopakoval Kirbyho poznámky o izraelskej dohode o stiahnutí sa z obývaných oblastí pozdĺž Filadelfského koridoru a dodal, že "existuje množstvo detailov, ktoré si vyžadujú ďalšie rokovania, aby sa dospelo k záveru, ako budú strany plniť svoje záväzky vyplývajúce z dohody".
Netanjahu v pondelok v priamom prenose v hlavnom vysielacom čase tvrdil, že povolenie stiahnuť vojakov z deväťkilometrového hraničného úseku by viedlo k tomu, že by sa do pásma opäť pašovali zbrane a vybavenie na výrobu zbraní a kopanie tunelov a že by sa tam mohli prepašovať rukojemníci.
Povedal, že Izrael si v dohľadnej budúcnosti ponechá kontrolu nad Filadelfským koridorom, pričom svoju prítomnosť v tomto koridore označil za kľúčovú pre zabránenie vyzbrojeniu Hamasu a za životne dôležitú pre budúcnosť Izraela.
Niekoľko hodín pred Netanjahuovou tlačovou konferenciou však šéf Mossadu David Barnea naliehavo odletel do Dauhy, aby informoval katarského premiéra Mohammeda bin Abdulrahmana Al-Thaniho, že Izrael je stále pripravený úplne stiahnuť svoje sily z Filadelfského koridoru v druhej fáze dohody o rukojemníkoch, uviedol arabský diplomat pre denník The Times of Israel, čím potvrdil správu denníka Haaretz.
Netanjahuova kancelária správu nepoprela a namiesto toho tvrdila, že bezpečnostný kabinet o druhej fáze dohody ešte nediskutoval.
Netanjahuova kancelária správu nepoprela a namiesto toho tvrdila, že bezpečnostný kabinet o druhej fáze dohody ešte nediskutoval. Netanjahu bol počas pondelkovej tlačovej konferencie požiadaný, aby vysvetlil, ako sa jeho slová o časovo neobmedzenej kontrole filadelfského koridoru zhodujú s jeho schválením návrhu z konca mája, ktorý v druhej fáze dohody zahŕňal úplné stiahnutie IDF z celej Gazy.
Netanjahu odpovedal, že hovoril len o prvej fáze dohody.
"Návrh, s ktorým som súhlasil, hovorí o prvej fáze trvajúcej 42 dní, po ktorej sa môžeme vrátiť k bojom, ak sa v rokovaniach nedosiahne dohoda," povedal premiér. Dohoda stále vyžaduje, aby strany viedli rozhovory počas prvej fázy s cieľom určiť presné podmienky druhej fázy, ktorou je trvalé prímerie. Prvá fáza sa tiež môže predĺžiť na viac ako šesť týždňov, ak strany stále rokujú v dobrej viere, a možnosť Izraela obnoviť vojnu sa nezdá byť taká definitívna, ako ju prezentoval Netanjahu.
"Ak sa dosiahne trvalá dohoda o tom, že sa niekto iný bude zaoberať... zabezpečením hraníc Gazy, [bolo by to vítané]. V súčasnosti to však na obzore nevidím," pokračoval a zašomral, že dúfa, že sa nájde dôveryhodná alternatíva k prítomnosti IDF na Filadelfskej polostrove ešte pred príchodom Mesiáša. "V súčasnosti hovoríme o prvej fáze. Druhá fáza je ešte pred nami," povedal Netanjahu.
Vysvetlil, že súhlasil so znížením počtu izraelských jednotiek rozmiestnených pozdĺž Filadelfského koridoru počas prvej fázy dohody, pretože v súčasnosti je tam rozmiestnená jeden a pol divízie, čo je oveľa viac, ako budú IDF potrebovať.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies