Podľa novej štúdie, v ktorej sa uvádza, že viac ako dve tretiny plastového znečistenia pochádzajú z krajín globálneho Juhu, svet každoročne vytvorí 57 miliónov ton plastového znečistenia, ktoré sa šíri od najhlbších oceánov cez najvyššie vrcholy hôr až po vnútro ľudských tiel.
Podľa výskumníkov z univerzity v Leedsi v Spojenom kráľovstve je to ročne toľko znečistenia - približne 52 miliónov ton, že by sa ním dal naplniť newyorský Central Park plastovým odpadom vysokým ako Empire State Building. V rámci štúdie uverejnenej v stredajšom vydaní časopisu Nature skúmali odpad vyprodukovaný na miestnej úrovni vo viac ako 50 000 mestách a obciach na celom svete.
V štúdii sa skúmali plasty, ktoré sa dostávajú do otvoreného prostredia, nie plasty, ktoré sa ukladajú na skládky alebo sa riadne spaľujú. Autori štúdie uviedli, že 15 % svetovej populácie zlyháva pri zbere a likvidácii odpadu, čo je hlavným dôvodom, prečo juhovýchodná Ázia a subsaharská Afrika produkujú najviac plastového odpadu. V štúdii sa uvádza, že medzi nimi je aj 255 miliónov ľudí v Indii.
Podľa autora štúdie Costasa Velisa, profesora environmentálneho inžinierstva z Leedsu, Lagos v Nigérii vypúšťa najviac plastov zo všetkých miest. Ďalšími mestami, ktoré najviac znečisťujú životné prostredie plastmi, sú Naí Dillí, Luanda v Angole, Karáčí v Pakistane a Al Kahira v Egypte.
India je na čele svetového rebríčka v produkcii znečistenia plastmi, keďže ročne vyprodukuje 10,2 milióna ton (9,3 milióna ton), čo je oveľa viac ako dvojnásobok v porovnaní s ďalšími krajinami s najväčším znečistením, Nigériou a Indonéziou. Čína, ktorá je často odsudzovaná za znečisťovanie, je na štvrtom mieste, ale robí obrovské pokroky v znižovaní množstva odpadu, uviedol Velis. Ďalšími najväčšími znečisťovateľmi plastmi sú Pakistan, Bangladéš, Rusko a Brazília. Podľa údajov štúdie je týchto osem krajín zodpovedných za viac ako polovicu plastového znečistenia na svete.
Podľa štúdie sú Spojené štáty na 90. mieste v znečistení plastmi s viac ako 52 500 tonami (47 600 metrických ton) a Spojené kráľovstvo na 135. mieste s takmer 5 100 tonami (4 600 metrických ton).
V roku 2022 sa väčšina štátov sveta dohodla na uzavretí prvej právne záväznej zmluvy o znečistení plastmi, a to aj v oceánoch. Záverečné rokovania o zmluve sa uskutočnia v novembri v Južnej Kórei.
Štúdia využívala umelú inteligenciu, aby sa zamerala na plasty, ktoré boli nesprávne spálené - približne 57 % znečistenia - alebo len vyhodené na skládku. V oboch prípadoch sú to neuveriteľne malé mikroplasty alebo nanoplasty, ktoré tento problém menia z vizuálnej nepríjemnosti na plážach a problému morského života na hrozbu pre ľudské zdravie, uviedol Velis.
V tomto roku sa uskutočnilo niekoľko štúdií zameraných na výskyt mikroplastov v pitnej vode a v tkanivách ľudí, ako sú srdce, mozog a semenníky, pričom lekári a vedci si stále nie sú celkom istí, čo to znamená z hľadiska ohrozenia ľudského zdravia.
Velis uviedol, že množstvo plastového odpadu, s ktorým sa obchoduje, je malé. Kara Lavender Lawová, profesorka oceánografie na Sea Education Association, ktorá sa na štúdii nepodieľala, súhlasila na základe trendov v oblasti plastového odpadu v USA. Povedala, že inak ide o jednu z komplexnejších štúdií o plastovom odpade.
Úradníci z plastikárskeho priemyslu štúdiu ocenili.
"Táto štúdia zdôrazňuje, že nezbieraný a nespravovaný plastový odpad je najväčším prispievateľom k znečisteniu plastmi a že uprednostňovanie primeraného nakladania s odpadom je rozhodujúce pre ukončenie znečistenia plastmi," uviedol vo vyhlásení Chris Jahn, tajomník rady Medzinárodnej rady chemických asociácií. V rámci rokovaní o zmluve sa priemysel stavia proti obmedzeniu výroby plastov.
Organizácia Spojených národov predpokladá, že produkcia plastov sa pravdepodobne zvýši z približne 440 miliónov ton (400 miliónov metrických ton) ročne na viac ako 1 200 miliónov ton (1 100 miliónov metrických ton), pričom tvrdí, že "naša planéta sa dusí plastmi".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies