BUDAPEŠŤ - V súlade so závermi Rady o riadení demografických zmien v Európe Slovensko podporuje pokračovanie úsilia o zohľadnenie ich vplyvu na konkurencieschopnosť, ľudský kapitál a rovnosť.
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši sa dnes zúčastnil na stretnutí ministrov v maďarskej metropole. Diskutovali o nesmierne dôležitej téme, a to o riešeniach kohéznej politiky v kontexte demografických výziev.
"Táto téma je pre Slovensko mimoriadne dôležitá, keďže patríme k tým členským štátom, ktorých populácia je výrazne ovplyvnená demografickými zmenami, v našom prípade v dôsledku starnutia populácie, prirodzeného úbytku, vyľudňovania niektorých regiónov, ako aj odlivu ľudí do zahraničia. Následkom je potom nedostatok zamestnancov či pracovníkov v rôznych oblastiach," vyjadril sa k téme diskusií minister Raši.
Jednou z priorít terajšej vlády, ktorá je zakotvená aj v programovom vyhlásení vlády, je znižovanie regionálnych rozdielov. Preto často rokujeme nielen v Bratislave, ale aj priamo v regiónoch.
"Ako minister zodpovedný nielen za eurofondy, ale aj regionálny rozvoj, organizujem pravidelne rezortné dni – na ktorých sa spolu so štátnym tajomníkom Michalom Kaliňákom a generálnymi riaditeľmi sekcií postupne stretávame s regionálnymi lídrami, starostami a primátormi, počúvame ich hlas a hľadáme a prijímame riešenia, ktoré sú potrebné pre ľudí žijúcich v regiónoch Slovenska. Kým predchádzajúce vlády sa báli hnevu ľudí a nevytiahli päty z hlavného mesta, my v regiónoch trávime viac ako tretinu pracovného času," povedal Raši.
Demografické zmeny sa na Slovensku musia riešiť, pretože z dlhodobého hľadiska predstavujú veľkú prekážku konkurencieschopnosti a tiež sa výrazne podpisujú na prehlbovaní rozdielov medzi jednotlivými regiónmi.
"Najnovšie projekcie ukazujú, že dlhodobé tendencie, ako je zvyšovanie vekového priemeru, klesajúca miera pôrodnosti a znižujúci sa počet ľudí v produktívnom veku naďalej prevládajú a pravdepodobne budeme patriť medzi najrýchlejšie starnúce ekonomiky EÚ, čo nám začína spôsobovať obrovské ekonomické problémy," vysvetlil šéf rezortu investícií.
V súlade so závermi Rady o riadení demografických zmien v Európe Slovensko podporuje pokračovanie úsilia o zohľadnenie ich vplyvu na konkurencieschopnosť, ľudský kapitál a rovnosť.
"Musíme posilniť politiku súdržnosti so zameraním na investície do vzdelávania, tvorby pracovných miest a inovácií, aby sme si udržali a prilákali mladých odborníkov. Rovnako dôležité je podporovať návrat Slovákov zo zahraničia. Zároveň musíme vyčleniť primerané zdroje na posilnenie zdravotníckej infraštruktúry a dlhodobej sociálnej starostlivosti o rastúci počet seniorov, ako aj na investície do celoživotného vzdelávania a rekvalifikácie, ktoré sú kľúčové pre udržanie aktívneho zapojenia seniorov," skonštatoval Raši.
Slovensko v súčasnom programovom období vyčlenilo v rámci Programu Slovensko takmer 2 miliardy eur na opatrenia zamerané na demografické problémy a ministerstvo investícií očakáva prúdenie ďalších financií práve do tejto oblasti.
"Je dôležité, aby sme takúto podporu mohli využiť aj do budúcna, po roku 2027. Aj preto považujem možnosť diskutovať s ostatnými členskými štátmi o spôsobe, ako by politika EÚ mala pomôcť riešiť demografické trendy a výzvy aj u nás na Slovensku, za naliehavú," uzavrel Raši.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies