BAGDAD - Novozvolený iránsky prezident Masúd Pezeskian sa počas svojej prvej zahraničnej cesty snažil prehĺbiť vzťahy so susedným Irakom, informovala v stredu oficiálna iránska tlačová agentúra Islamskej republiky (IRNA).
Vládni predstavitelia oboch krajín podpísali na začiatku Pezeškjánovej trojdňovej návštevy 14 dohôd o spolupráci v oblasti hospodárstva, kultúry a náboženstva, informovala agentúra IRNA. Pezeshkian označil túto návštevu za "začiatok éry intenzívnejšej spolupráce". Bude prvým prezidentom v histórii islamskej republiky, ktorý navštívi čiastočne autonómny kurdský región na severe Iraku.
V správe IRNA sa uvádza, že jedna dohoda o spolupráci nebola podpísaná, ale nie je jasné, ktorá dohoda bola vynechaná.
Hoci Teherán v posledných rokoch neustále rozširoval svoj vplyv v Iraku, napätie pretrváva, najmä v súvislosti s prítomnosťou amerických síl v Iraku.
Irak tiež udržiava vzťahy so Západom, na rozdiel od izolácie, ktorú Západ uvalil na vedenie v Teheráne. Podpora Iránu Rusku pri jeho rozsiahlej invázii na Ukrajinu si vyžiadala ďalšie sankcie zo strany Západu.
Po zvrhnutí irackého diktátora Saddáma Husajna v roku 2003 Teherán s pomocou svojich Islamských revolučných gárd (IRGC) vybudoval milície v Iraku, ako aj v Sýrii a Libanone, čím vytvoril sieť spojeneckých skupín v boji proti Izraelu, svojmu úhlavnému nepriateľovi.
Teherán opakovane vyjadril obavy o bezpečnosť v súvislosti s kurdskými separatistami a opozičnými skupinami v Iraku. V Iráne žije početná kurdská menšina.
Teherán považuje Irak za dôležitého partnera z hospodárskeho hľadiska a za "bránu do arabského sveta" a napriek sankciám zostáva Irán dôležitým dodávateľom plynu a elektrickej energie.
Podľa správ iracký premiér Mohammed al-Sudani a jeho vláda rokovali v mene Teheránu s inými arabskými krajinami vrátane Egypta, ktoré majú s Teheránom chladné vzťahy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies