VIEDEŇ - Čína otvorí 12 jadrových výskumných zariadení a testovacích platforiem medzinárodným vedcom a inštitúciám s cieľom posilniť globálnu spoluprácu, uviedol v pondelok vysokopostavený čínsky predstaviteľ.
Patrí medzi ne čínsky pokročilý výskumný reaktor, tokamak novej generácie Huanliu-3 a podzemné výskumné laboratórium Beishan, uviedol Liu Jing, podpredseda Čínskeho úradu pre atómovú energiu (CAEA), na stretnutí v rámci výročnej generálnej konferencie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Zariadenia pokrývajú oblasti ako základný jadrový výskum, výroba izotopov, simulácia jadrového prostredia, testovanie zariadení a spracovanie a likvidácia rádioaktívneho odpadu.
Pondelkové stretnutie s názvom "Podiel na rozvoji" zorganizovala CAEA s cieľom podporiť medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja jadrových technológií, keďže Čína si pripomína 40. výročie svojho vstupu do MAAE.
Predseda Čínskej národnej jadrovej spoločnosti Yu Jianfeng na podujatí uviedol, že cieľom spoločnosti je prehĺbiť spoluprácu s MAAE a rozšíriť medzinárodnú spoluprácu. Vyjadril nádej, že otvorenie čínskych jadrových výskumných zariadení prispeje k rozvoju jadrovej technológie na celom svete.
Zástupca generálneho riaditeľa MAAE Michail Čudakov ocenil pozoruhodné úspechy Číny v oblasti rozvoja jadrovej energetiky a vyzdvihol dlhodobé plodné vzťahy medzi MAAE a CAEA.
Čudakov privítal rozhodnutie Číny sprístupniť viac svojich zariadení na jadrový výskum a vývoj a uviedol, že tento krok ďalej posilní technickú kapacitu agentúry na podporu jej členských štátov.
V pondelok večer CAEA a stála misia Číny pri Organizácii Spojených národov (OSN) a ďalších medzinárodných organizáciách spoločne zorganizovali recepciu v sídle OSN vo Viedni pri príležitosti 40. výročia vstupu Číny do MAAE. Na podujatí sa zúčastnilo viac ako 200 účastníkov vrátane zástupcov MAAE a zahraničných vyslancov vo Viedni.
Li Song, stály predstaviteľ Číny pri OSN a ďalších medzinárodných organizáciách vo Viedni, na recepcii uviedol, že Čína a MAAE za posledných 40 rokov rozšírili praktickú spoluprácu a spoločne podporili rozvoj jadrovej energie.
Čína bude podľa neho naďalej posilňovať spoluprácu s MAAE a jej členskými štátmi s cieľom riešiť nové výzvy v oblasti medzinárodnej bezpečnosti, chrániť globálny režim nešírenia jadrových zbraní a podporovať využívanie jadrovej energie a technológií v prospech krajín globálneho Juhu.
Na recepcii Liou, Li a generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi spoločne odhalili bronzovú sochu Qian Sanqianga, významného čínskeho jadrového fyzika a jedného zo zakladateľov čínskeho jadrového priemyslu.
Socha, ktorú darovala Čína, bude trvalo vystavená v sídle MAAE spolu so sochami poľsko-francúzskej fyzičky Marie Curie a ďalších významných osobností, ktoré významne prispeli k mierovému využívaniu jadrovej energie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies