NEW YORK - Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) v stredu drvivou väčšinou hlasov prijalo nezáväznú rezolúciu požadujúcu ukončenie izraelskej okupácie palestínskeho územia v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.
Rezolúcia bola prijatá 124 hlasmi za, 14 proti a 43 sa zdržalo hlasovania počas 10. mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa zaoberalo činnosťou Izraela v okupovanom východnom Jeruzaleme a na zvyšku okupovaného palestínskeho územia.
Rezolúciu požadujúcu, aby Izrael dodržiaval všetky svoje právne záväzky podľa medzinárodného práva vrátane poradných stanovísk Medzinárodného súdneho dvora, predložil v utorok štát Palestína a spolu s ním ju podporili viac ako dve desiatky krajín.
V novoprijatej rezolúcii Valné zhromaždenie OSN "žiada Izrael, aby bezodkladne ukončil svoju nezákonnú prítomnosť na okupovanom palestínskom území, ktorá predstavuje protiprávny čin pokračujúceho charakteru, za ktorý nesie medzinárodnú zodpovednosť, a aby tak urobil najneskôr do 12 mesiacov od prijatia tejto rezolúcie".
Valné zhromaždenie OSN tiež požaduje, aby Izrael bezodkladne splnil všetky svoje právne záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva vrátane tých, ktoré stanovil Medzinárodný súdny dvor.
Stály predstaviteľ Spojených arabských emirátov pri OSN Mohamed Issa Abushahab vo svojom vystúpení pred hlasovaním uviedol, že humanitárnu tragédiu v Gaze treba riešiť prostredníctvom neobmedzeného prístupu k ľuďom v núdzi, dohody o prímerí a úplného vykonávania všetkých súvisiacich rezolúcií Bezpečnostnej rady.
Podľa jeho slov je potrebné obnoviť dôveryhodný mierový proces s cieľom dosiahnuť riešenie v podobe dvoch štátov, aby sa tento konflikt vyriešil, a vyjadril podporu plnej štátnosti a členstvu Palestíny v OSN. "Nastal čas ukončiť utrpenie," poznamenal.
Rijád Mansúr, stály pozorovateľ štátu Palestína pri OSN, v utorok predstavil návrh rezolúcie a vyzval na vytvorenie nezávislého a zvrchovaného štátu Palestína v hraniciach z roku 1967, ktorého hlavným mestom by bol východný Jeruzalem.
Povedal, že palestínsky ľud vytrvalo presadzuje svoje neodňateľné práva, rovnako ako všetci ostatní občania na celom svete, ktorí sa usilujú o sebaurčenie.
"Palestínčania chcú žiť, nie prežiť - chcú byť v bezpečí vo svojich domovoch, chcú, aby ich deti chodili do školy bez strachu. Chcú byť slobodní v skutočnosti tak, ako sú slobodní v duchu," povedal Mansúr.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies