BRATISLAVA - Klimatické zmeny sa čoraz viac podpisujú na extrémnych poveternostných udalostiach v Európe, medzi ktoré patria aj ničivé povodne. Prudké búrky a intenzívne zrážky sú priamym dôsledkom otepľovania atmosféry, ktoré narušuje prirodzené cykly počasia a zvyšuje riziko extrémnych povodní.
Podľa klimatológov dochádza k zahrievaniu planéty, čo vedie k väčšej koncentrácii vlhkosti v ovzduší a tým aj k prudším zrážkam. V dôsledku toho narastá počet povodní, ktoré devastujú krajiny po celej Európe.
Klimatické zmeny významne prispievajú k narušeniu rovnováhy atmosféry, čo spôsobuje zvýšenú frekvenciu extrémnych zrážok. Odborníci varujú, že povodne, ako sme videli v Česku, Poľsku, či Nemecku, budú čoraz častejším javom.
Vyššie teploty totiž vedú k vyššej koncentrácii vlhkosti v atmosfére, čo má za následok prudké búrky, pri ktorých počas krátkej doby spadne obrovské množstvo vody. Takéto extrémne prejavy počasia narúšajú prirodzené procesy a ohrozujú infraštruktúru, majetok a životy ľudí.
Príkladom sú posledné povodne, ktoré zasiahli Nemecko, Belgicko a Holandsko, kde došlo k rozsiahlym materiálnym škodám a stratám na ľudských životoch. Tieto povodne nie sú len náhodnými javmi, ale dôsledkom zhoršujúcej sa klimatickej krízy, ktorá spôsobuje čoraz častejšie extrémne meteorologické udalosti.
Odborníci varujú, že bez prijatia ráznych opatrení na zmiernenie klimatických zmien môžeme očakávať, že podobné povodňové katastrofy budú narastať. Vlády, ako aj verejnosť, by sa mali zamerať na adaptáciu a investície do infraštruktúry, ktorá odolá budúcim extrémom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies