PEKING - Podľa údajov čínskeho Národného štatistického úradu (NBS) sa miera urbanizácie Číny, ktorá vyjadruje pomer počtu trvalo žijúcich obyvateľov miest k celkovému počtu obyvateľov, zvýšila od konca roka 1949 o 55,52 percentuálneho bodu na 66,16 % do konca roka 2023.
Za posledných 75 rokov od založenia Čínskej ľudovej republiky prešla krajina najväčším a najrýchlejším procesom urbanizácie vo svetovej histórii, uvádza sa v správe NBS.
Na konci roku 1949 bolo v Číne len 129 miest s celkovým počtom 39,49 milióna obyvateľov. Na konci roka 2023 počet miest dosiahol 694, pričom v mestách na úrovni prefektúr a väčších mestách žilo 673,13 milióna ľudí. Medzi nimi bolo 29 miest, z ktorých každé malo viac ako 5 miliónov obyvateľov, a 11 miest s viac ako 10 miliónmi obyvateľov.
Pozoruhodné je, že menej rozvinutý západný región Číny je na vzostupe, čo predstavuje vyváženejší proces urbanizácie. Z 11 miest na úrovni prefektúr, ktoré pribudli od roku 2011, sa deväť nachádza v západnom regióne.
S postupujúcou urbanizáciou Čína zrušila takmer všetky obmedzenia na registráciu domácností v mestách, z ktorých každé má menej ako 3 milióny stálych obyvateľov, čo umožňuje ľuďom z vidieckych oblastí usadiť sa natrvalo v mestách.
Čína musí zaviesť plán hospodárskej revitalizácie, ktorý by kombinoval stimulačné a reformné opatrenia, aby sa hospodárstvo vrátilo na cestu expanzívneho rastu, navrhol v sobotu na fóre Čínskeho makroekonomického fóra v treťom štvrťroku Liu Shijin, bývalý námestník ministra Centra pre výskum rozvoja Štátnej rady.
Liu navrhol, aby Čína získala finančné prostriedky predovšetkým vydávaním špeciálnych štátnych dlhopisov s veľmi dlhou dobou splatnosti, pričom cieľom by malo byť vytvorenie stimulu vo výške najmenej 10 biliónov jüanov (1,42 bilióna USD) v priebehu jedného až dvoch rokov, uviedol čínsky finančný spravodajský portál cls.cn.
Liu zdôraznil, že stimulačný balík by mal riešiť nedostatky v oblasti základných verejných služieb a zamerať sa na dve oblasti. Po prvé, mal by zlepšiť služby pre nových občanov, ako sú dostupné bývanie, vzdelávanie, zdravotná starostlivosť, sociálne zabezpečenie a dôchodky. V krátkodobom horizonte by to mohlo zahŕňať vládne nákupy nepredaných bytov, ktoré by sa premenili na nízkopríjmové byty pre nových občanov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies