BRATISLAVA - Vykonávací protokol vymedzuje príslušné orgány na vykonanie readmisie, ako aj pozemné a vzdušné hraničné priechody, na ktorých bude môcť byť readmisia cudzincov možná. Protokol tiež upravuje postup pri vykonávaní pohovoru za účelom určenia jej štátneho občianstva.
Slovensko zintenzívňuje spoluprácu s Ukrajinou v oblasti readmisie cudzincov, ktorí nespĺňajú podmienky na vstup alebo pobyt na území Slovenskej republiky.
Na základe Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Ukrajinou o readmisii osôb, podpísanej v roku 2007, vláda prijala vykonávací protokol, ktorý pripravila prvá štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Lucia Kurilovská.
Protokol stanovuje príslušné orgány a hraničné priechody pre vykonávanie readmisie. Zahŕňa pozemné priechody medzi Slovenskom a Ukrajinou, ako napríklad Vyšné Nemecké – Užhorod, Ubľa – Malyj Bereznyj a ďalšie, ako aj vzdušné hraničné priechody, medzi ktorými sú medzinárodné letiská v Bratislave, Košiciach, Poprade a na Ukrajine v Kyjeve a Užhorode.
Tento krok má uľahčiť spoluprácu pri prijímaní a transfere osôb, ktoré už nespĺňajú podmienky na legálny pobyt. Protokol tiež upravuje postup pri vykonávaní pohovorov a tranzite s eskortou, čím sa zabezpečí efektívnejší proces readmisie.
Pozemné hraničné priechody:
- Vyšné Nemecké (Slovenská republika) – Užhorod (Ukrajina);
- Ubľa (Slovenská republika) – Malyj Bereznyj (Ukrajina);
- Čierna nad Tisou (Slovenská republika) – Čop (Ukrajina);
- Veľké Slemence (Slovenská republika) – Mali Selmenci (Ukrajina).
Hraničné priechody na vzdušnej hranici:
na území Slovenskej republiky:
- medzinárodné letisko M. R. Štefánika Bratislava;
- medzinárodné letisko Poprad - Tatry
- medzinárodné letisko Košice;
na území Ukrajiny:
- medzinárodné letisko Boryspil;
- medzinárodné letisko Igora Sikorského Kyjev (Zhuliany);
- medzinárodné letisko Užhorod.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies