LIBANON - Podľa libanonského ministerstva zdravotníctva pri izraelských útokoch zahynulo niekoľko desiatok ľudí. Izrael tvrdí, že zabil vysokého predstaviteľa Hizballáhu.
Zdravotnícke úrady uviedli, že pri izraelských útokoch v Libanone zahynulo niekoľko desiatok ľudí, keďže izraelské letectvo už štvrtý deň po sebe pokračuje v bombardovaní krajiny napriek rastúcim medzinárodným výzvam na prímerie.
Zahynulo najmenej 29 ľudí
Libanonské ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok podľa agentúry Al-Džazíra informovalo, že pri izraelských útokoch zahynulo najmenej 29 ľudí, z ktorých väčšinu tvorili Sýrčania v meste Younine v údolí Bekaa pozdĺž východnej hranice krajiny so Sýriou.
Ďalšie útoky zasiahli dediny a mestá na juhu krajiny vrátane mesta Tyre. Pri útoku na predmestí hlavného mesta Bejrút boli podľa ministerstva zabití najmenej dvaja ľudia a 15 ďalších bolo zranených.
Zasiahnutých 220 cieľov Hizballáhu
Izraelská armáda vo štvrtok neskoro večer uviedla, že letectvo za predchádzajúcich 24 hodín zasiahlo približne 220 cieľov spojených s libanonskou ozbrojenou skupinou Hizballáh.
Predtým armáda uviedla, že pri útoku v Bejrúte zabila Muhammada Hosejna Sarúra, ktorý bol podľa nej šéfom leteckej jednotky skupiny napojenej na Irán. Hizballáh sa k izraelským tvrdeniam bezprostredne nevyjadril.
V sérii vyhlásení na svojom kanáli Telegram vo štvrtok Hizballáh uviedol, že vypálil viac ako 50 rakiet na Ahihud, severne od Haify, a tiež vypálil raketové strely na Kirjat Šmona, vojenské stanovištia a veliteľskú základňu v rôznych oblastiach severne od Izraela.
Uviedla, že použila zbrane protivzdušnej obrany, aby prinútila dve izraelské vojenské lietadlá opustiť libanonský vzdušný priestor.
K štvrtkovým útokom došlo v čase, keď izraelskí predstavitelia zrejme odmietli rastúce medzinárodné výzvy na prímerie. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že svetové mocnosti chcú prímerie a že sa v New Yorku stretne s izraelskými predstaviteľmi.
V Londýne americký minister obrany Lloyd Austin povedal, že stále existuje priestor pre diplomaciu. "Aby bolo jasné, Izrael a Libanon si môžu vybrať inú cestu, napriek prudkej eskalácii v posledných dňoch je diplomatické riešenie stále reálne," povedal Austin.
Spojené štáty a Francúzsko v stredu predložili návrh na okamžité 21-dňové prímerie a vyjadrili tiež podporu zastaveniu bojov v Gaze.
Premiér Benjamin Netanjahu však dal rýchlo najavo, že takéto možnosti nie sú na stole. "Naša politika je jasná: pokračujeme v úderoch na Hizballáh celou [našou] silou a neprestaneme, kým nedosiahneme všetky naše ciele - predovšetkým bezpečný návrat obyvateľov severu do ich domovov," povedal Netanjahu, keď pristál v New Yorku, kde má v piatok vystúpiť na Valnom zhromaždení OSN. "Toto je naša politika. Nech sa s ňou nikto nemýli."
Štvrtkové útoky sú posledným z dramatickej vojenskej eskalácie Izraela v posledných dňoch, ktorá prinútila viac ako 90 000 ľudí v Libanone opustiť svoje domovy.
Od pondelka vlna izraelských náletov zabila viac ako 600 ľudí a zranila tisíce ďalších v celom Libanone. Ide o najsmrteľnejší týždeň bojov medzi Izraelom a Hizballáhom od októbra minulého roka, keď Hizballáh začal odpaľovať rakety po tom, ako Izrael začal útok na Gazu.
Niekoľko mesiacov bola vojenská konfrontácia relatívne málo intenzívna a zväčša obmedzená na hraničné oblasti, ale Izrael nedávno výrazne zvýšil počet útokov. Vyhlásil, že presunie svoje vojenské zameranie z Gazy na svoju severnú hranicu.
Deklarovaným cieľom izraelskej ofenzívy v Libanone je návrat desiatok tisíc civilných obyvateľov do ich domovov na severe, ktorí boli vysídlení v dôsledku cezhraničnej paľby.
Izrael tvrdí, že uskutočnil sériu atentátov zameraných na vojenské vedenie Hizballáhu. Minulý týždeň izraelská armáda zabila pri dvoch samostatných leteckých útokoch Ibrahima Aqila spolu s ďalšími 15 vysokopostavenými veliteľmi elitnej jednotky Radwan a Ibrahima Qobissiho, veliteľa raketovej divízie Hizballáhu.
K zabitiu najvyšších predstaviteľov skupiny došlo po tom, ako hromadná detonácia komunikačných zariadení patriacich radovým členom Hizballáhu a civilným dôstojníkom vyvolala v celej krajine šokové vlny. Zahynulo pri nich viac ako 42 ľudí a tisíce ďalších utrpeli zranenia.
Narastajú obavy, či by Izrael mohol začať pozemný útok na Libanon. Najvýraznejšie sa o možnom pozemnom útoku zmienil náčelník štábu armády Herzi Halevi, ktorý v stredu povedal vojakom umiestneným na severe, aby boli pripravení na prípadnú pozemnú operáciu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies