BRATISLAVA - V stredu 2. októbra 2024 sa v Európskom parlamente diskutovalo o budúcnosti kohéznej politiky v rámci iniciatívy „Regions4Cohesion“, ktorá združuje 136 regiónov z celej EÚ, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja. Starostka Chorvátskeho Grobu a poslankyňa BSK Vladimíra Vydrová vyzvala na pravidelný dialóg medzi regionálnymi a európskymi predstaviteľmi a zdôraznila potrebu reformy kohéznej politiky, aby bola prístupná pre všetky regióny a reflektovala ich rôznorodé potreby a výzvy.
V stredu 2. októbra 2024 sa v Európskom parlamente uskutočnila diskusia medzi politickými predstaviteľmi európskych regiónov a poslancami Európskeho parlamentu o budúcnosti kohéznej politiky. Podujatie sa uskutočnilo v rámci iniciatívy „Regions4Cohesion“, ktorej súčasťou je 136 regiónov z celej EÚ, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Cieľom iniciatívy je posilnenie partnerstva a užšie zapojenie regiónov do prípravy a implementácie kohéznej politiky. Bratislavský kraj na podujatí zastupovala poslankyňa BSK a starostka Chorvátskeho Grobu Vladimíra Vydrová. Vo svojom príhovore vyzvala na pravidelný dialóg medzi Európskym parlamentom a regiónmi v rámci prípravy nového programového obdobia po roku 2027.
V rámci diskusie starostka Vydrová zdôraznila, že „kohézna politika by mala byť aj naďalej dostupná pre všetky regióny, bez ohľadu na ich úroveň rozvoja, a zohľadňovať ich rôznorodosť, špecifické podmienky, výzvy a potreby”. Zároveň vyzdvihla, „že kohézna politika sa musí reformovať a vo väčšej miere prispievať ku konkurencieschopnosti EÚ. Regiónom preto musí byť poskytnutá dostatočná miera flexibility, aby mohli európske zdroje využívať na priority s najväčšou pridanou hodnotou pre dané územie.“
Starostka BSK Vladimíra Vydrová sa počas pracovnej cesty v Bruseli zúčastnila tiež zasadnutia komisie SEDEC Európskeho výboru regiónov. Zasadnutiu dominovala téma zlepšenia prístupu k sociálnym službám v regiónoch a mestách. Vladimíra Vydrová zdôraznila, že „deinštitucionalizácia sociálnych zariadení predstavuje v mnohých krajinách východnej Európy veľkú výzvu. Poukázala na dôležitosť rozvoja zručností pre zlepšenie kvality sociálnych služieb v regiónoch a predstavila vlajkové projekty BSK v oblasti vzdelávania – SMART stredoškolské kampusy. Cieľom týchto kampusov bude nielen zvyšovať regionálnu konkurencieschopnosť, prinášať nové príležitosti vo vzdelávaní, ale aj podporovať regionálny ekosystém, vrátane sociálnych služieb."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies