Slovensko získalo grant 5 miliónov dolárov na výstavbu malých modulárnych reaktorov

NETKY.SK • 9 Október 2024, 12:08 • 2 min
Slovensko získalo grant 5 miliónov dolárov na výstavbu malých modulárnych reaktorov

BRATISLAVA - Slovensko dosiahlo významný úspech, keď získalo grant vo výške 5 miliónov dolárov na podporu projektov súvisiacich s výstavbou malých modulárnych reaktorov (SMR) v rámci iniciatívy NEXT. Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci so Slovenskými elektrárňami a ďalšími partnermi sa prihlásilo do medzinárodnej súťaže na podporu nových jadrových technológií. Podpredsedníčka vlády Denisa Saková zdôraznila, že jadrová energia je kľúčová pre dekarbonizáciu priemyslu a zabezpečenie energetickej nezávislosti Slovenska.

slovakia

left justify in out

Slovensku sa podaril ďalší mimoriadny úspech – získalo grant vo výške 5 miliónov dolárov na podporu aktivít k rozhodnutiu výstavby malých modulárnych reaktorov (SMR) v rámci ďalšieho projektu NEXT.

Slovenská republika v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR a v spolupráci so Slovenskými elektrárňami, a. s., Slovenskou technickou univerzitou (STÚ), Úradom pre jadrový dozor (ÚJD) SR, Slovenskou elektrizačnou a prenosovej sústavy (SEPS), a. s., VUJE, a. s. a U. S. Steel Košice, a. s., sa prihlásila do medzinárodnej súťaže o získanie podpory pre ďalšie aktivity súvisiacich so zavádzaním nových jadrových technológií, a to najmä SMR.

"Jadro a jadrová energie sú najhlavnejšie témy v rámci energetického sektora, pretože nám výrazne pomôžu dekarbonizovať náš priemysel, prispejú ku klimatickým cieľom, ale najmä zabezpečenia energetickú bezpečnosť a nezávislosť Slovenska. Som preto veľmi rada, že sa nám ako malej krajine, podaril takýto veľký a významný úspech," uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR, Denisa Saková.

Projekt NEXT je v rámci ďalšej iniciatívy USA na podporu a zavádzanie jadrových programov, inovácií, ako aj výmenu skúseností prostredníctvom spolupráce s akademickým sektorom.

Jeho aktivity tiež môžu prispieť k ďalšiemu rozvoju zavádzania technológií SMR a ich možnosti umiestnenia v lokalitách bývalých uhoľných elektrárňach, čo je predmetom analýz v rámci úspešného projektu PHOENIX, prostredníctvom ktorého Slovenská republika v uplynulom období už úspešne získalo grant na prefinancovanie štúdie uskutočniteľnosti SMR na Slovensku vo výške 2 miliónov dolárov.

Ako uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární, Branislav Strýček: "Dopyt po elektrine bude rásť. Malé modulárne reaktory nemajú nahradiť naše existujúce jadrové zdroje, ktoré bezpečne, spoľahlivo a bez priamych emisií CO2 pokrývajú väčšinu spotreby na Slovensku. SMR majú byť doplnkom energetického mixu pre energetickú sebestačnosť krajiny v budúcnosti. Grant, ktorý sme získali v medzinárodnej konkurencii, je skvelá správa. Dáva nám možnosti akcelerovať prípravy projektov, ktoré sú dôležité pre úspech našej energetickej transformácie."

Aktuálny grantový projekt NEXT má za cieľ financovať aktivity, ktoré napomôžu krajinám k rozhodnutiu výstavby SMR a vytváranie kapacít na implementáciu. Okrem poradenských služieb v oblasti technických a regulačných požiadaviek pre SMR je medzi podporovanými aktivitami aj spolupráca s U.S. univerzitami, návšteva U.S. jadrových zariadení, či príprava stratégií k zavádzaniu SMR.

     


Zdroj: MH SR, Foto: FB/Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies