BRATISLAVA - V septembri 2024 zaznamenali spotrebiteľské ceny v Slovenskej republike medzi mesačným porovnaním nárast o 0,1 %, predovšetkým v dôsledku vyšších poplatkov za vzdelávanie a stravovanie. Medziročne inflácia spomalila na 2,6 %, pričom k poklesu cien prispeli lacnejšie pohonné látky a zníženie cien niektorých potravín. Analyzujeme faktory ovplyvňujúce aktuálny vývoj cien a jeho dopad na domácnosti.
V septembri 2024 sa spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v Slovenskej republike v porovnaní s augustom zvýšili o 0,1 %. Tento mierny nárast bol primárne spôsobený vyššími poplatkami za vzdelávanie a stravovanie v školských jedálňach, ktoré však boli čiastočne kompenzované poklesom cien mäsa a pohonných látok.
V medziročnom porovnaní inflácia dosiahla 2,6 %, čo je pokles v porovnaní s predošlými mesiacmi.
Z analýzy vývoja cien vyplýva, že septembrový nárast spotrebiteľských cien bol nižší než v predchádzajúcich mesiacoch, pričom vyššie ceny zaznamenal odbor vzdelávania, ktorý ovplyvnili náklady spojené so začiatkom školského roka.
Rodičia sa museli vysporiadať so zvýšenými režijnými poplatkami za stravovanie detí v školách, čo prispelo k 2,5 % nárastu cien závodného stravovania. Oproti tomu ceny v oblasti dopravy, zdravotnej starostlivosti a rekreácie klesli.
Naďalej pretrváva aj rast cien v oblasti bývania a energií, pričom obyvatelia si priplatili najmä za skutočné nájomné, ktoré vzrástlo o 2,6 %. Na druhej strane, ceny pevných palív medzimesačne klesli.
V septembri sa ceny potravín a nealkoholických nápojov v priemere nezmenili, pričom zlacnenie mnohých potravinových položiek, ako sú mäso a chlieb, vyvážilo zdražovanie olejov a tukov.
Medziročne ceny vzrástli vo väčšine odborov. Najvýraznejší nárast sa zaznamenal v odbore vzdelávania, kde ceny vzrástli o 10,9 %, a v potravinách, ktoré zdraželi o 3,1 %. Ceny pohonných látok sa medziročne znížili o 13,5 %, čím sa kompenzoval nárast v iných sektoroch.
Celkovo za deväť mesiacov roku 2024 sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 2,7 %. Jadrová inflácia, ktorá sa neberie do úvahy vplyv regulovaných cien, dosiahla 2 %, a čistá inflácia, vylučujúca zmeny cien potravín, sa ustálila na úrovni 1,6 %.
Tieto údaje naznačujú, že slovenská ekonomika prechádza obdobím stabilizácie s miernym nárastom cien, pričom kľúčovými faktormi sú vzdelávanie, potraviny a bývanie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies