Spoločnosť Airbus oznámila plány na zrušenie až 2 500 pracovných miest vo svojej divízii obrany a vesmíru, pričom tento krok je výsledkom zložitých podnikateľských podmienok a rastúcich nákladov. Výkonný riaditeľ Mike Schoellhorn zdôraznil, že sektor čelí rýchlym zmenám a narušeným dodávateľským reťazcom. Zníženie počtu zamestnancov je súčasťou širšej reštrukturalizácie, ktorej cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť spoločnosti do polovice roka 2026.
Spoločnosť Airbus oznámila plány na zrušenie až 2 500 pracovných miest vo svojej divízii obrany a vesmíru s odvolaním sa na "zložité podnikateľské prostredie", ktoré je poznačené výzvami vrátane rastúcich nákladov a "rýchlych zmien vo vojenstve".
Európska letecká a kozmická skupina uviedla, že po rokovaniach s odbormi plánuje uskutočniť škrty, ktoré predstavujú 7 % zamestnancov jej druhej najväčšej divízie, do polovice roka 2026, ale odkladá okamžité reštrukturalizačné opatrenia.
Mike Schoellhorn, výkonný riaditeľ spoločnosti Airbus Defence and Space, uviedol, že toto odvetvie - a teda aj divízia - čelí "rýchlo sa meniacim a veľmi náročným obchodným podmienkam, ktoré súvisia s narušenými dodávateľskými reťazcami, rýchlymi zmenami vo vojenstve a rastúcim tlakom na náklady v dôsledku rozpočtových obmedzení".
Škrty sú súčasťou širšej reštrukturalizácie, ktorej cieľom je "zrýchliť, zoštíhliť a zvýšiť konkurencieschopnosť", uviedol Schoellhorn vo vyhlásení.
Airbus vyrába satelity a dopravné lietadlá a má kľúčový podiel na európskych raketových programoch, programoch pre stíhačky a programoch pre vypúšťanie rakiet do vesmíru.
V posledných štvrťrokoch ju zasiahli náklady na vesmírne systémy vo výške 1,5 miliardy eur (1,63 miliardy USD), na čele s technologicky vyspelým projektom OneSat, a oneskorenia a rastúce náklady v oblasti obrany.
Zníženie počtu pracovných miest, o ktorom ako prvá informovala francúzska tlačová agentúra AFP, je dôsledkom viac ako rok trvajúcej revízie efektívnosti v oblasti obrany a vesmíru s krycím názvom ATOM.
Oznámenie spoločnosti Airbus prichádza na pozadí globálneho obranného a vesmírneho priemyslu, ktorý sa mení a predstavuje pre spoločnosti výzvy aj príležitosti.
Airbus pripravuje konkrétne plány na ozdravenie svojej divízie vesmírnych systémov, ktorá má problémy, a nečaká na výsledok nedávnych rokovaní o konsolidácii satelitov, do ktorej sa zapojila aj talianska spoločnosť Leonardo, ako aj francúzska spoločnosť Thales.
Plánované znižovanie počtu pracovných miest v spoločnosti Airbus nie je prvým signálom problémov v tomto výrobcovi lietadiel, ktorý spolu s Boeingom dominuje v celosvetovej výrobe plnohodnotných komerčných lietadiel. V júni Airbus uviedol, že problémy v dodávateľskom reťazci ho prinútili znížiť počet lietadiel, ktoré plánuje vyrobiť v tomto a budúcom roku.
Problémy jeho súpera sú však oveľa väčšie. Spoločnosť Boeing začiatkom tohto mesiaca oznámila, že v nasledujúcich mesiacoch zníži počet svojich zamestnancov o 10 %. Vlastná obranná divízia spoločnosti vykázala za tri mesiace do konca júna stratu 913 mil. V septembri odstúpil Ted Colbert, vedúci jednotky s názvom Defense, Space & Security.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies