Spojené štáty oznámili prvú stratégiu využívania umelej inteligencie na posilnenie národnej bezpečnosti, pričom hlavným cieľom je ochrana pred globálnymi hrozbami zo strany krajín ako Čína. Nové nariadenie vyzýva Pentagon a spravodajské agentúry na urýchlenie zavádzania AI technológií, no zároveň kladie dôraz na ochranu občianskych práv a transparentnosť.
Spojené štáty vo štvrtok nariadili Pentagónu a spravodajským agentúram, aby zintenzívnili využívanie umelej inteligencie na podporu národnej bezpečnosti, čo je prvá takáto stratégia na boj proti hrozbám zo strany súperov, ako je Čína.
Nové memorandum o národnej bezpečnosti, ktoré prichádza rok po tom, čo prezident Joe Biden vydal nariadenie o regulácii umelej inteligencie, sa snaží nájsť rovnováhu medzi využívaním tejto technológie na boj proti jej vojenským aplikáciám zo strany protivníkov a vytváraním záruk na ochranu občianskych práv, uviedli úradníci.
"Toto je vôbec prvá stratégia našej krajiny na využitie sily a riadenie rizík umelej inteligencie na podporu našej národnej bezpečnosti," povedal poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v prejave na Národnej obrannej univerzite vo Washingtone.
"Musíme byť rýchlejší v zavádzaní umelej inteligencie a nášho podniku národnej bezpečnosti ako americkí súperi. Vytrvalo sa snažia preskočiť naše vojenské a spravodajské kapacity."
Smernica tiež vyzýva na vytvorenie rámca pre spoluprácu Washingtonu so spojencami s cieľom zabezpečiť, aby sa umelá inteligencia "vyvíjala a používala spôsobom, ktorý dodržiava medzinárodné právo a zároveň chráni ľudské práva a základné slobody".
Táto správa je najnovším krokom Bidenovej administratívy v boji proti rýchlo sa rozvíjajúcej technológii, ktorá podľa očakávaní amerických predstaviteľov rozpúta intenzívnu vojenskú a spravodajskú súťaž medzi svetovými mocnosťami.
Minulý rok Biden podpísal výkonný príkaz na obmedzenie rizík umelej inteligencie pre spotrebiteľov, pracovníkov, menšiny a národnú bezpečnosť.
V júli však viac ako tucet skupín občianskej spoločnosti, ako napríklad Centrum pre demokraciu a technológie, poslalo otvorený list predstaviteľom Bidenovej administratívy, v ktorom vyzvalo na zavedenie prísnych bezpečnostných opatrení do NSM. Uviedli, že o používaní umelej inteligencie vládnymi agentúrami je "málo známe" napriek "prísľubom transparentnosti".
"Jej [umelej inteligencie] nasadenie v kontexte národnej bezpečnosti tiež predstavuje riziko udržiavania rasových, etnických alebo náboženských predsudkov a upevňovania porušovania súkromia, občianskych práv a slobôd," uvádza sa v liste.
Budúci mesiac sa v San Franciscu uskutoční celosvetový bezpečnostný samit zameraný na umelú inteligenciu, na ktorom budú spojenci pracovať na lepšej regulácii tohto sektora a koordinácii politiky.
Generatívna umelá inteligencia dokáže vytvárať texty, fotografie a videá na základe otvorených podnetov, čo vyvoláva nadšenie z jej potenciálu a obavy, že by mohla byť zneužitá a potenciálne by mohla prekonať ľudí s katastrofálnymi následkami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies