WASHINGTON - Medzinárodný menový fond (MMF) vo štvrtok varoval, že globálnej ekonomike hrozí uviaznutie na ceste nízkeho rastu a vysokého zadlženia, a vyzval tvorcov politík, aby konali v oblasti dlhu a uskutočnili prorastové reformy.
"Globálnej ekonomike hrozí, že uviazne na ceste nízkeho rastu a vysokého zadlženia, čo znamená nižšie príjmy a menej pracovných miest. Znamená to aj nižšie vládne príjmy, teda menej investícií na podporu rodín a boj proti dlhodobým výzvam, ako je zmena klímy," uviedla výkonná riaditeľka MMF Kristalina Georgievová na tlačovej konferencii počas prebiehajúceho výročného zasadnutia MMF a skupiny Svetovej banky 2024.
Georgievová v prvom rade vyzvala tvorcov politík, aby zabezpečili, že inflácia sa všade vráti k cieľu, a poznamenala, že trik centrálnych bánk teraz spočíva v tom, aby "dokončili prácu na inflácii bez zbytočného poškodenia trhu práce".
Po druhé, "po rokoch veľmi potrebnej fiškálnej podpory v reakcii na zábery je teraz čas konať v oblasti dlhu a deficitov. Teraz je čas na obnovenie fiškálnych rezerv vo väčšine krajín. To sa dá robiť postupne, ale musí sa začať teraz," pokračovala.
Po tretie, a to je najdôležitejšie, povedala, že je nevyhnutné, aby krajiny uskutočňovali prorastové reformy, od znižovania byrokracie až po zlepšovanie správy vecí verejných, a poznamenala, že analýza MMF ukazuje, že tieto reformy môžu v rozvojových krajinách zvýšiť produkciu o 8 % v priebehu štyroch rokov.
V najnovšom svetovom ekonomickom výhľade (WEO), ktorý bol zverejnený v utorok, MMF ponechal svoju prognózu globálneho rastu v roku 2024 na úrovni 3,2 %, čo je v súlade s jeho júlovou prognózou. Vyhliadky rastu o päť rokov zostávajú nevýrazné, na úrovni 3,1 %, čo je najnižšia hodnota za posledné desaťročia.
Predpokladá sa, že vyspelé ekonomiky porastú v tomto roku o 1,8 %, zatiaľ čo rozvíjajúce sa trhové a rozvojové ekonomiky porastú o 4,2 %. Čínska ekonomika podľa prognózy porastie o 4,8 %.
V odpovedi na otázku agentúry Xinhua Georgievová na tlačovej konferencii uviedla, že MMF bude musieť dôkladne posúdiť opatrenia, ktoré nedávno oznámili čínske orgány, aby mohol presne určiť ich pravdepodobný vplyv, pričom poznamenala, že "existujú opatrenia, ktoré idú správnym smerom".
Šéf MMF poznamenal, že Čína už dlhší čas stojí pred rozcestím: pokračovať v politike rastu založenej na vývoze alebo zvýšiť domácu spotrebu a presunúť motor rastu na čínskeho spotrebiteľa. "Zastávame názor, že vzhľadom na to, že čínska ekonomika sa tak rozrástla, je práve druhá možnosť, domáca spotreba, spoľahlivým zdrojom rastu," povedala.
Z krátkodobého hľadiska je veľkou prekážkou spotrebiteľskej dôvery sektor nehnuteľností a rozhodné opatrenia na jej vyriešenie by podľa nej pomohli zvýšiť dôveru spotrebiteľov.
Z hľadiska budúcnosti by "reforma sociálneho a dôchodkového zabezpečenia, ktorá by ľuďom dala istotu, že nemusia nadmerne šetriť, že sa môžu spoľahnúť na systém, znamenala, že budú viac míňať," pokračovala.
"Pomohlo by, keby sme sa zamerali na tie odvetvia hospodárstva, ktoré sú z hľadiska spotrebiteľa menej rozvinuté, ako je zdravotníctvo, vzdelávanie, starostlivosť o starších ľudí, aby sa služby stali viac hnacou silou rastu," povedala a dodala, že "som si istá, že vedenie Číny sa týmito možnosťami zaoberá," dodala na záver.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies