Slovenskí krajania zo sveta diskutovali o kultúre a vzdelávaní na konferencii "Spájanie pre budúcnosť" +VIDEO

NETKY.SK • 25 Október 2024, 11:38 • 2 min
Slovenskí krajania zo sveta diskutovali o kultúre a vzdelávaní na konferencii "Spájanie pre budúcnosť" +VIDEO

BRATISLAVA - Stretnutie slovenských krajanov z osemnástich krajín prinieslo diskusie o výzvach, ktorým čelia Slováci v zahraničí. Dvojdňové podujatie na pôde Ministerstva zahraničných vecí otvoril Juraj Blanár, pričom zdôraznil, že podpora krajanov ostáva prioritou. Program zahŕňal otázky kultúry, vzdelávania a projektov zameraných na návrat Slovákov domov.

slovakia

left justify in out

Dvojdňové podujatie organizované Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí s účasťou zástupcov slovenských krajanov z osemnástich krajín z celého sveta poskytlo aj tento rok významný priestor na stretnutie a diskusiu o najdôležitejších otázkach a výzvach, ktorým Slováci žijúci v zahraničí čelia.

O témach kultúry, vzdelávania, výskumu, komunikácie či sieťovania v rámci hlavného motívu konferencie Spájanie pre budúcnosť diskutovali zástupcovia a významné osobnosti slovenských komunít a organizácií spolu s predstaviteľmi štátnych orgánov Slovenskej republiky.

Spoločne sa zhodli na tom, že takmer 1,6 milióna Sloveniek a Slovákov žijúcich za hranicami svojej vlasti predstavuje neoddeliteľnú súčasť slovenskej spoločnosti a potvrdili záväzok venovať starostlivosti o krajanov osobitnú pozornosť.

Konferencia Slovákov žijúcich v zahraničí sa tento rok konala po prvýkrát na pôde rezortu diplomacie a svojim úvodným príhovorom ju otvoril minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár.

"Naši krajania sú dôležitou súčasťou slovenskej diplomacie, reprezentujú a šíria dobré meno Slovenska ďaleko za jeho hranicami. Ich vôľa zachovávať národné tradície, materinský jazyk a kultúru je inšpiráciou aj pre nás doma. Aby sme si vážili našu vlasť, jej históriu a predkov," zdôraznil minister Blanár.

Pomoc a podpora Slovákom v zahraničí je podľa jeho slov zadefinovaná aj v Programovom vyhlásení vlády SR a hoci súčasná finančná situácia nie je priaznivá, šéf rezortu diplomacie potvrdil, že rozpočet Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) sa nebude znižovať.

"Napriek tomu, že musíme konsolidovať verejné financie, urobíme všetko pre to, aby ekonomická úroveň Slovenska rástla čím skôr. Nebudeme navyšovať finančné prostriedky úradu, ale zároveň ich nebudeme ani znižovať a akonáhle to bude možné, podporíme ich mnohé pripravované aktivity," uviedol Blanár.

Finančné prostriedky na projekty zamerané na návrat Slovákov žijúcich v zahraničí na Slovensko sú vyčlenené zároveň v rámci plánu obnovy a odolnosti. Podľa podpredsedu vlády SR Petra Kmeca je to ďalšia príležitosť ako podporiť krajanov zo strany štátu.

"Pre Slovensko je spolupráca s krajanskou komunitou mimoriadne dôležitá. Slováci, ktorí sa rozhodnú žiť a pracovať v zahraničí, sú vďaka svojim skúsenostiam pre našu krajinu veľkou pridanou hodnotou. Je naším cieľom, a to aj prostredníctvom pripravovaných projektov a formátov, pracovať na tom, aby sme využili potenciál, ktorý v zahraničných Slovákoch máme, a zároveň ich motivovali k eventuálnemu návratu domov," uviedol Kmec a doplnil, že podľa štatistík OECD žije v zahraničí približne 10 % občanov SR.

   

Tohtoročná konferencia sa venovala aj výzvam, ktorým krajanská komunita v tomto období čelí, a možnostiam ako zlepšiť a zjednodušiť ich komunikáciu so štátom.

"Svet sa mení a aj my čelíme novým výzvam v komunikácii so Slovákmi žijúcimi v zahraničí. Plánujeme nové projekty, ako je napríklad digitálna slovenská škola, knižnica či platforma určená na efektívnejšiu komunikáciu štátu a krajanov. Chceme ešte viac podporiť výučbu slovenského jazyka v zahraničí a prepájať vedeckú a výskumnú komunitu zahraničných Slovákov s domovom. Je naším cieľom, aby mladá generácia vyrastala v duchu hrdosti na svoju krajinu a mala k nej stále intenzívny vzťah," doplnila predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Dagmar Repčeková.

Stála konferencia ÚSŽZ venovaná slovenským krajanom sa koná už od roku 1999. Tento rok úrad v úvode podujatia zároveň udelil šesť ocenení za celoživotný prínos k zveľaďovaniu slovenského odkazu v zahraničí, ktoré získali Pavol Baláž, Miroslav Mojžita, Národné české a slovenské múzeum a knižnica Cedar Rapids, Východná Slovak Dancers, Dušan Tóth a Jaroslav Čukan.

 


Zdroj: MZV SR, Foto: MZV SR

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies