BERLÍN - Prezident SR Peter Pellegrini počas svojej prvej návštevy Nemecka vo funkcii prezidenta položil kyticu pri pamätníku pripomínajúcom príspevok krajín V4 k pádu Berlínskeho múru. Po stretnutiach s prezidentom Steinmeierom a kancelárom Scholzom Pellegrini zdôraznil význam rozvoja slovensko-nemeckých vzťahov a pozval nemeckého prezidenta na návštevu Slovenska plánovanú na budúci rok.
Prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini vo štvrtok ukončil svoju návštevu Nemecka, počas ktorej vzdal poctu významu Vyšehradskej skupiny (V4) pri páde komunizmu a Berlínskeho múru. Položením kytice pri pamätníku symbolizujúcom prínos krajín V4 zdôraznil dôležitosť historických zmien, ktoré prispeli k zjednoteniu Európy.
Vo funkcii prezidenta navštívil Pellegrini Nemecko prvýkrát a absolvoval stretnutia s najvyššími nemeckými predstaviteľmi. Okrem prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera sa stretol aj so spolkovým kancelárom Olafom Scholzom.
Témami ich rokovaní boli najmä bezpečnosť a stabilita v Európe, s osobitným dôrazom na situáciu na Ukrajine, migráciu a energetickú bezpečnosť.
Pellegrini zdôraznil, že Slovensko a Nemecko spája množstvo spoločných výziev, a verí, že tieto stretnutia prinesú posilnenie slovensko-nemeckých vzťahov. Zároveň Steinmeiera pozval na oficiálnu návštevu Slovenska, ktorá sa plánuje na prvú polovicu budúceho roka.
V rámci svojho programu v Berlíne sa prezident zúčastnil aj na spoločnom obede so slovenskými krajanmi v Nemecku v priestoroch slovenského veľvyslanectva.
Podľa kancelárie prezidenta SR žije v Nemecku približne 60 000 až 80 000 Slovákov, ktorí tvoria živú súčasť krajanskej komunity a aktívne prispievajú k posilňovaniu kultúrnych a spoločenských väzieb medzi oboma krajinami.
Pamätník príspevku krajín V4 k pádu komunizmu, ktorý sa nachádza pri Pamätníku Berlínskeho múru, bol odhalený v roku 2017. Symbolizuje mierové zmeny, ktoré Vyšehradská skupina priniesla do Strednej Európy, a svojím vzhľadom – dvoma metrami vysokou vstávajúcou postavou v tvare čísla "4" – pripomína odvahu a jednotu krajín v ich snahe o slobodu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies