RIGA - Podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga na summite Medzinárodnej krymskej platformy v Rige zdôraznil slovenskú podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Diskutoval o budúcnosti Krymu a stabilných dodávkach energií, pričom pozval ukrajinského parlamentného lídra na návštevu Slovenska.
Podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga, poverený výkonom právomocí predsedu NR SR, sa vo štvrtok zúčastnil na treťom zasadnutí parlamentného summitu Medzinárodnej krymskej platformy v lotyšskej Rige.
Hlavnými témami summitu boli územná celistvosť Ukrajiny, budúcnosť Krymu po ukončení jeho okupácie, a aktuálna bezpečnostná a humanitárna situácia v regióne.
Vo svojom vystúpení Žiga jednoznačne potvrdil podporu Slovenska pre zvrchovanosť a politickú suverenitu Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. "Akákoľvek agresia alebo násilná zmena hraníc vytvára medzinárodný precedens, ktorý je pre nás neakceptovateľný. Naša krajina má historické skúsenosti s násilnou zmenou hraníc," uviedol.
Žiga tiež zdôraznil, že Slovensko naďalej poskytuje Ukrajine humanitárnu pomoc, ako aj dodávky energetických zariadení a elektrickej energie. Jeho vyjadrenie o strategickom záujme Slovenska pozostáva v podpore mierovej, nezávislej a prosperujúcej Ukrajiny, ktorá by sa mohla integrovať do európskych štruktúr po splnení potrebných kritérií.
"Slovenská republika víta začiatok prístupových rokovaní s Ukrajinou a ponúkame našim ukrajinským partnerom naše dlhoročné skúsenosti a pomoc," dodal Žiga.
V rámci programu summitu sa Žiga stretol aj s predsedom Najvyššej rady Ukrajiny Ruslanom Stefančukom, ktorý ocenil pomoc Slovenskej republiky v náročnom období pre Ukrajinu.
Diskutovali o stabilných dodávkach ropy a zemného plynu, pričom Žiga pozval Stefančuka na návštevu Slovenska, čím sa posilnili bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami.
Medzinárodná Krymská platforma, ktorá bola založená v roku 2021 z iniciatívy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, slúži ako konzultačný a koordinačný formát spolupráce partnerov Ukrajiny. Jej summit sa tradične organizuje okolo výročia ukrajinskej nezávislosti 23. augusta, pričom rokovania sa vedú aj na parlamentnej úrovni raz ročne v októbri.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies