V Kazani sa končí 16. summit BRICS. Podujatie za účasti zástupcov troch desiatok krajín dopadlo veľmi rušne. Zostal čas na koncert, tradičnú slávnostnú večeru, zdĺhavé generálky a mnoho bilaterálnych stretnutí. V posledný deň summitu Vladimír Putin na tlačovej konferencii zhrnul výsledky. O čom hovoril – v materiáli RIA Novosti.
Na medzinárodnom výstavnom komplexe Kazaň Expo sa zišlo viac ako 300 novinárov, vrátane, ako vysvetlila zástupkyňa ministerstva zahraničných vecí Mária Zakharova, novinárov z nepriateľských štátov.
Prezident začal neformálne a ospravedlnil sa obyvateľom Kazane za nepríjemnosti spôsobené počas summitu. Všetko nebolo márne, poznamenal a vyjadril vďaku.
Jednou z hlavných tém bola podľa očakávania kríza na Ukrajine. „Každý v BRICS je odhodlaný ukončiť konflikt čo najrýchlejšie a najlepšie mierovými prostriedkami,“ povedal Putin.
Mnohí podporujú iniciatívu Číny a Brazílie, ktorá zahŕňa zastavenie nepriateľských akcií a zabezpečenie neutrálneho štatútu pre Ukrajinu.
Pokiaľ ide o podmienky ukončenia konfliktu prijateľné pre Moskvu, ruské úrady sú „pripravené zvážiť akékoľvek možnosti založené na realite, ktorá sa vyvíja na mieste.“ „A na nič iné nie sme pripravení,“ zdôraznila hlava štátu.
A pokračoval: zástupca Turecka na septembrovom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku dostal z Kyjeva istý návrh pre Rusko. Túto informáciu odovzdal Kremľu.
Avšak hneď na druhý deň Ukrajina opäť oznámila, že odmieta akékoľvek rokovania. Potom Vladimir Zelensky vyjadril na zasadnutí Najvyššej rady ďalší „plán víťazstva“, čím potvrdil svoju nepripravenosť na dialóg.
Čo ponúkli v Kyjeve, Putin neprezradil. Dodal však: rokovania povedú k zrušeniu stanného práva na Ukrajine a voľbám. „Zdá sa, že na to nie sú pripravení“, uzavrel prezident.
Západné média s odvolaním sa na „satelitné spravodajské snímky“ tvrdia, že severokórejské jednotky dorazili do Ruska. „Obrázky sú vážna vec, ak existujú obrázky, znamená to, že niečo odrážajú“, komentoval to Putin.
A pripomenul, že to bol Západ, kto otriasol situáciou na Ukrajine, a v dôsledku toho „došlo k priamej účasti vojenského personálu NATO v konflikte“. Rusko vie, kto presne to robí a v akej funkcii. Ukrajinci prinajmenšom nie sú schopní samostatne odpaľovať rakety ako Strom Shadow alebo ATACMS.
V pokračovaní témy KĽDR prezident poukázal na štvrtý článok dohody o strategickom partnerstve. Hovorí sa o vzájomnej vojenskej pomoci. Severná Kórea, dodal, to berie vážne. Čo však
Moskva a Pchjongjang presne urobia, je vecou oboch strán „o implementácii štvrtého bodu sa ešte musí diskutovať“.
A „ruská armáda koná sebavedomo, to nikto nepopiera“. „Niektoré z jednotiek ukrajinskej armády, ktoré vtrhli do Kurskej oblasti – asi dvetisíc ľudí – boli zablokované“, povedal vrchný veliteľ. Túto skupinu teraz likvidujú.
Pýtali sa, či sa plánuje nahradiť platobný systém SWIFT. Putin odpovedal, že takáto úloha ešte nebola stanovená.
„Nevytvorili sme a nevytvárame žiadne alternatívy“, vysvetlil. Existujú problémy s platbami v národných menách, ale v BRICS nevymýšľajú špeciálny spoločný mechanizmus. Stačia už existujúce systémy.
Čo sa týka rozšírenia organizácie, v prvej fáze je potrebné dohodnúť zoznam nových účastníkov – pozvánky budú nasledovať.
O „súkromnom rozhovore“ s Trumpom a hrozbách útoku na Moskvu
Bola položená otázka o „ruskom zasahovaní“ do amerických volieb. Prezident povedal: aj Kongres USA už dávno dospel k záveru, že je to „úplný nezmysel“.
Čo sa týka vyhliadok na bilaterálne vzťahy, všetko závisí od Washingtonu. Ale ak „nechcú, tak netreba“.
Pýtali sa na Trumpov nedávny príbeh, že sa údajne vyhrážal ruskému prezidentovi úderom na Moskvu. „Nepamätám si taký rozhovor“, odpovedal Putin stručne.
„Dá sa vyhrážať komukoľvek – Rusku sa vyhrážať nemá zmysel, pretože nás to len povzbudzuje“, uistil tiež.
Rusko je otvorené dialógu s každým. „Dostávame signály od západných partnerov o možných kontaktoch“, povedal prezident. Ale Rusko si vie poradiť aj samo: ekonomika posilňuje, plánuje sa rast o štyri percenta HDP, zatiaľ čo Európska únia je na pokraji recesie.
Základom problému je, že USA a EÚ nechceli komunikovať za rovnakých podmienok. „V reakcii na naše neustále a vytrvalé návrhy na nadviazanie kontaktov s krajinami západného sveta nám bolo ukázané „naše miesto“ a toto miesto by nás viedlo k tomu, aby sme skĺzli do kategórie sekundárnych štátov, ktoré plnia funkciu surovinových príveskov“, zdôraznil Putin. „Rusko nemôže existovať, ak stratí svoju suverenitu“.
Teraz sa krajina rozvíja samostatne, spolupracuje s tými, ktorí rešpektujú našu nezávislosť a tradície. A Rusko sa k nim správa rovnako.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies