Chronická myelocytová leukémia: Tichá diagnóza, ktorú odhalí často len preventívna prehliadka + VIDEO

NETKY.SK • 28 Október 2024, 09:36 • 3 min
Chronická myelocytová leukémia: Tichá diagnóza, ktorú odhalí často len preventívna prehliadka + VIDEO

BRATISLAVA - Chronická myelocytová leukémia môže u pacienta prebiehať celé roky bez výrazných príznakov a je často diagnostikovaná náhodne počas bežnej kontroly krvi. Odborníci upozorňujú na dôležitosť pravidelných prehliadok, ktoré môžu ochorenie zachytiť ešte v asymptomatickom štádiu, čím sa zvyšuje šanca na úspešnú liečbu.

slovakia

left justify in out

Chronická myelocytová leukémia (CML) je ochorenie, ktoré sa môže u pacienta vyvíjať roky bez toho, aby spôsobilo akékoľvek ťažkosti. Často sa preto diagnostikuje náhodne, napríklad počas preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, keď krvný obraz odhalí zvýšený počet bielych krviniek alebo krvných doštičiek.

"Pri diagnostike chronickej myelocytovej leukémie sa zistilo, že až 40 % pacientov je asymptomatických, čo znamená, že nemajú žiadne príznaky, ktoré by ich upozorňovali na prebiehajúci problém," vysvetľuje Katarína Slezáková z Kliniky hematológie a transfúziológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Postupné vyvíjanie ochorenia znamená, že príznaky prichádzajú až v neskorších fázach. Vtedy môže byť zvýšený počet bielych krviniek veľmi výrazný a môžu sa objaviť príznaky ako únava, vyčerpanosť, bolesti brucha, alebo pocity tlaku pod ľavým rebrovým oblúkom, čo je spôsobené zväčšujúcou sa slezinou.

Niektorí pacienti môžu byť viditeľne bledí, prípadne sa im objaví nadmerné nočné potenie. V pokročilom, takzvane akcelerovanom štádiu, sa CML môže prejavovať aj zväčšeným bruchom, ktoré spôsobuje výrazne zväčšená slezina.

CML je ochorenie kostnej drene, pri ktorom dochádza k vzniku tzv. Filadelfského chromozómu, čo je patologická zmena v bielych krvinkách. Tento chromozóm vedie k nadmernej tvorbe istého podtypu bielych krviniek, prípadne k zvýšeniu počtu krvných doštičiek.

Hoci príčina vzniku CML zatiaľ nie je známa, výskum ukazuje, že nie je dedičná a nie sú identifikované žiadne špecifické rizikové faktory. "Ide o chromozómovú zmenu, ktorá vzniká počas života pacienta. Napriek tomu, že nepoznáme príčinu vzniku, CML je ochorenie, ktoré u väčšiny pacientov dokážeme dobre liečiť," dodáva Slezáková.

Táto diagnostika a liečba je príkladom úspechu moderných medicínskych prístupov, ktoré vedia včas zachytiť a následne účinne riešiť ochorenia, ktoré pacientom v začiatkoch neprinášajú výrazné príznaky.


Zdroj: Lekárska fakulta Univerzity Komenského, Foto: freepik.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies